Menu

Tanečníci mezi námi: Oslava radosti v každodennosti

Tanečníci mezi námi: Oslava radosti v každodennosti

Pro tištěné číslo Taneční zóny, které jsme věnovali životnímu stylu tanečníků, jsme získali fotografie z bestselleru Jordana Mattera Dancers Among Us: A Celebration of Joy in the Everyday. Kniha vznikla z nadšení, což je patrné z každé stránky.

 

Autor fotopublikace, Jordan Matter, newyorský portrétní fotograf spolupracující s americkými i světovými periodiky a prestižními médii jako je Today, CBS, NBC, BBC, aj., vyzval tanečníka z Paul Taylor Dance Company, aby tančil na místě, kde se normálně netančí. Vznikla fotografie A man running to catch the train – zachycující muže v obleku, jak doslova plachtí za rozjíždějícím se vagonem metra na Times Square. Tento snímek se stal základem pro budoucí knižní cyklus.

„Inspirace k této knize přišla jednoho odpoledne, kdy jsem pozoroval svého syna Hudsona, jak si hraje s malým autobusem,“ uvádí Jordan Matter na svém blogu. „Snažil jsem se držet tempo s jeho tříletou myslí a sledoval jsem, jak se postupně dostává hlouběji a hlouběji do světa své fantazie. Neměl nic než kousek žlutého plastu a figurky, kterým chyběly paže. Takhle jsem tu situaci viděl já; on viděl rozčílené pány v oblecích, kteří se snaží chytit místní linku 77 a odjet s ní do Austrálie…“ V této příhodě se pro Mattera vyjevila síla koncentrace a schopnosti být zcela přítomný v daném momentu. Rozhodl se ukázat svět Hudsonovýma očima tak, aby na jeho fotografiích byli zachyceni živoucí lidé a zároveň daný moment oslavoval všechny aspekty a emoce každodenního života.

„Zkrátka – po hře „na autobus“ jsem navštívil jedno výjimečné taneční představení. Rázem jsem pochopil, že jsem našel svoje spolupracovníky! Tanečníci jsou vypravěči příběhů. Jsou školeni v tom, zachytit svými těly vášeň. Často vytvářejí fantazijní svět nebo nám nabízejí hlubší pohled na všední svět kolem nás. Ukazují, co cítíme, ale co většina z nás, z nedostatku uměleckých vloh a atletismu, není schopna fyzicky vyjádřit. Strávil jsem tři roky fotografováním tanečníků po celých Spojených státech a byl jsem stále zahanbován jejich nadšením pro to, co dělají. Mohl jsem dát na Twitter nebo na Facebook, že přijedu do města a tanečníci se dobrovolně nabízeli ke spolupráci, často i tehdy, když museli několik hodin dojíždět,“ uvádí dál na svém blogu Jordan Mattera.

Na publikaci, která se stala fenoménem, navazuje výstava, kalendář a spousta dalších projektů a blogů. Nechte se okouzlit na www.dancersamongus.com, kde si můžete knihu také objednat.

Dancers Among Us: A Celebration of Joy in the Everyday
Autor: Jordan Matter
Workman Publishing • listopad 2012 • ISBN: 9780761171706 

Jana Návratová

Taneční publicistka. Absolvovala Katedru divadelní a filmové vědy FFUK. Od 1989 pracuje v Divadelním ústavu (dnes Institutu umění – Divadelním ústavu), kde v roce 2006 založila Taneční sekci, která se věnuje komplexní odborné podpoře tanečního umění.  V letech 1993 – 2005 vyučovala dějiny tance na Konzervatoři Duncan centre. Je editorkou a spoluautorkou odborné monografie Tanec v České republice (2010) a řady studií publikovaných v českých i zahraničních sbornících. V letech 2005 - 2013 byla šéfredaktorkou odborné revue Taneční zóna a pravidelně publikuje v českých médiích. Založila Festival tanečních filmů. Je lektorkou power jógy.

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?