Menu

NÁRODNÍ UVEDE LETOS NAHARINA. KONEČNĚ!

NÁRODNÍ UVEDE LETOS NAHARINA. KONEČNĚ!

Po letech jednání se podařilo šéfovi baletu Národního divadla Petru Zuskovi dojednat spolupráci se šéfem - letos padesátileté Batsheva Dance Company – Ohadem Naharinem.

 

"Ač se bude jednat o zvláštní kombinaci částí či celých opusů vytvořených Naharinem v průběhu posledních deseti let, do jisté míry půjde o nový tvar, jelikož budou vytvořeny originální momenty v rámci režijní linky a choreografické struktury celého večera. Ohadovo silné charizma, velice specifické geografické a kulturní zázemí, jedinečná a originální poetika pohybu a výrazových prostředků všeobecně, bude obrovskou novou zkušeností nejen pro tanečníky, ale především pro diváky," dodal Zuska. Připomeňme, že v Česku měl na repertoáru dílo charismatického izraelského choreografa doposud jen soubor 420PEOPLE – šlo o duet Boler/o.

V letošním roce ještě uvede balet ND provázaný se souborem Státní opery ještě titul La Bayadere na původní hudbu Ludwiga Minkuse a v návaznosti na originální verzi Mariuse Petipy ji choreograficky a režijně zpracuje Mexičan Javier Torres.

Dalším nadcházejícím titulem sezóny 2014/15 bude večer tří choreografů nyní nazvaný Ballettissimo, který v dramaturgii vystřídá představení Amerikana III. Představení zahájí 1. symfonie Gustava Mahlera, opus, který vytvořil umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska v roce 2010 a který měl svou světovou premiéru na výstavě EXPO v čínské Šanghaji. Závěr večera bude patřit Ludwigu van Beethovenovi a jeho 7. symfonii v choreografii Uwe Scholze. Tento německý tvůrce, který před deseti lety předčasně zemřel, byl mnoho let šéfem baletního souboru v Lipsku. Mezi těmito dvěma symfonickými a již uvedenými díly se jako kontrast objeví opus zcela nový. Jeho autorem bude Ital Jacopo Godani, který patří mezi nejosobitější tvůrce současné evropské taneční scény. "Kdybychom se stylově podrželi názvu, mohl by se nový večer jmenovat Europeana, protože tentokrát se bude jednat o tvůrce evropské. Skutečný název premiéry je však Ballettissimo, jelikož jejím leitmotivem jsou různé pohledy a možnosti použití klasické baletní techniky současnosti, a to jak v tradičním, tak velmi novátorském smyslu slova," uvedl Zuska na tiskové konferenci Národního divadla.

Markéta Faustová

Redaktorka webu a časopisu Taneční zóna. Absolvovala divadelní vědu na Univerzitě Karlově. K tanci má blízko nejen teoreticky – intenzivně navštěvuje různé tanečník kurzy a workshopy a také působila jako manažerka s Vertedance Company. Pracuje jako PR manažerka kulturních projektů v agentuře 2media.cz. Vede hodiny flow jógy. 

1 comment

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?