Menu

Česká taneční platforma 2014

Česká taneční platforma 2014

„Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro tanec!", zní motto již 20. ročníku České taneční platformy, která se uskuteční mezi 3. - 6. dubnem 2014 v Praze. Tváří tohoto ročníku je tanečnice, performerka Markéta Vacovská, držitelka titulu Tanečnice roku 2013.

Česká taneční platforma je pro tuzemské taneční umělce velkou výzvou. Je to jedinečná příležitost předvést se a zaujmout svými inscenacemi české i zahraniční dramaturgy a producenty z oboru současného tance a pohybového divadla a nabídnout divákům to nejlepší z české taneční tvorby za uplynulý rok.

Historie
Všechno začalo v roce 1994 nenápadnou přehlídkou v prostorách divadla Duncan centre. Poté se na pět let malý festival pořádaný o.s. Tanec Praha přesunul do Hradce Králové, kde si své diváky získala pod názvem "Entreé k tanci", po nějakém čase, přesněji v dubnu 2000, se však opět vrátila do Prahy s cílem využít v té době čerstvě dokončeného divadla Ponec. Dále se festival konal také v divadlech Alfred ve dvoře, Duncan Centre, NoD Roxy, DISK, Švandovo divadlo, La Fabrika, divadlo Archa, Studio Alt@ a na dalších místech.

20. ročník České taneční platformy je skoro za dveřmi a můžeme se těšit na program, který vybírala porota, v níž zasedly Petra Hauerová, Marie Kinski, Yvona Kreuzmannová, Ivanka Kubicová, Jana Návratová, Markéta Perroud a Nina Vangeli. Předvýběrová jury měla nelehký úkol, a to vybrat ze 35 přihlášených děl pouze deset inscenací, kterém utvoří hlavní program platformy. 

Mimo to bude festival doplněn o neméně zajímavý doprovodný program, kde uvidíme další, jiné zajímavé formy české tanečně- pohybové scény (např. site-specific) a nabídne i příležitost prezentaci mladým umělcům. 

V rámci festivalu je také udělováno několik ocenění: Taneční inscenace roku, Tanečník/ Tanečnice roku. Toto významné ocenění uděluje festivalová porota složená z domácích a zahraničních osobností. Do zahraniční části poroty zasedne Suzy Block, Morag Deyes, Edvin Liverić, Carmen Mehnert, Jarmo Juha Pentilla. Česká část poroty má stejné obsazení jako dramaturgická, předvýběrová porota. 

Dalším úkolem poroty bude udělení Ceny za světelný design. A dokonce i sami platící diváci mohou svým hlasováním zvolit vítěze posledního ocenění, což  Cena diváka, jejíž výherce obdrží polovinu festivalových tržeb z divadla Ponec.

Na všechna představení je možné již vstupenky v předprodeji divadla Ponec. Tak neváhejte prý mizí rychle! 

Hlavní program:

čtvrtek 3. 4.
18:00
Andrea Miltnerová: Flashback
20:00 Farma v jeskyni / Viliam Dočolomanský: Informátoři

pátek 4. 4.
18:00
Boca Loca Lab / Jiří Adámek: ŘEKNI NĚCO
20:00 Lenka Vagnerová & Company: La Loba

sobota 5. 4.
16:00
Spitfire Company / Petr Boháč: ANTIWORDS
18:00 ALT@RT / Tereza Ondrová, Peter Šavel: Boys Who Like To Play With Dolls
20:00 NANOHACH / Lenka Flory: Flashed by

neděle 6. 4.
11:00
Barbora Látalová a kol. : Karneval zvířat
16:00 VerTeDance / Jiří Havelka: Korekce
20:00 Gala-closing / vyhlášení cen ČTP 2014
20:00 Lenka Vagnerová & Company: Taneční inscenace roku 2013: Jezdci

Jana Návratová

Taneční publicistka. Absolvovala Katedru divadelní a filmové vědy FFUK. Od 1989 pracuje v Divadelním ústavu (dnes Institutu umění – Divadelním ústavu), kde v roce 2006 založila Taneční sekci, která se věnuje komplexní odborné podpoře tanečního umění.  V letech 1993 – 2005 vyučovala dějiny tance na Konzervatoři Duncan centre. Je editorkou a spoluautorkou odborné monografie Tanec v České republice (2010) a řady studií publikovaných v českých i zahraničních sbornících. V letech 2005 - 2013 byla šéfredaktorkou odborné revue Taneční zóna a pravidelně publikuje v českých médiích. Založila Festival tanečních filmů. Je lektorkou power jógy.

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?