Menu

And the winner is....

And the winner is....

Česká taneční platforma má své vítěze. Čtyři dny tance, diskusí, prezentací vyvrcholily v neděli slavnostním udílením cen. Odborná porota v mezinárodním složení rozhodla, že Inscenací roku se stává KOREKCE souboru VerTeDance v režii Jiřího Havelky.

Tanečnicí roku se stala Andrea Opavská za svůj výkon v choreografii La Lobě, choreografii Lenky Vagnerové.

Cenu za světelný design získal tvůrčí tým Karnevalu zvířat a Katarína Ďuricová za Korekci.

Cenu diváka získal Karneval zvířat Barbory Látalové a kol.

Letošní ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla začal 3. dubna a byl zakončen v neděli 6. dubna slavnostním vyhlášením cen. Oslava dvaceti let mezinárodně uznávané přehlídky toho nejlepšího, co se u nás za poslední rok urodilo, přilákala šest desítek zahraniční hostů. Nechyběli mezi nimi dramaturgové, pořadatelé festivalů, ředitelé divadel a novináři. Během čtyř dnů se na pěti scénách představilo celkem deset představení hlavního programu, který byl doplněn přednáškami, diskuzemi, site-specific projekty v ulicích a ukázkami představení. Většina představení byla vyprodána ještě před začátkem festivalu.

Cena diváka: Karneval zvířat

Odborná porota složená z šesti domácích a pěti zahraničních expertů, kteří přijeli z Nizozemí, Velké Británie, Francie, Německa a Chorvatska, udělila ceny v kategoriích Tanečník/Tanečnice roku a Taneční inscenace roku. Za mimořádný taneční výkon v inscenaci La Loba byla oceněna Andrea Opavská. Zlatý hatrick za Taneční inscenaci roku slaví VerTeDance se svojí Korekcí v režii Jiřího Havelky, kteří již toto ocenění získali dvakrát, v roce 2005 za Tichomluvu a v roce 2012 za inscenaci Kolik váží vaše touha? „Představení Korekce má jasný koncept, výjimečně dobře vystavěnou strukturu a silný a energií nabitý fyzický výraz. Ten na jedné straně poutá divákovu pozornost, na straně druhé dá vyniknout individualitám performerů, kteří jsou do jednoho silní v kramflecích, jejich akce baví od začátku do konce. Korekce na velmi omezeném prostoru rozehrává téma zemské přitažlivosti. Tanečníci a tanečnice jsou připoutáni k zemi, jako stromy kymácejí se ve větru v jeho různých podobách – od jemného větříku po vichřici. Bonusem je pak živá hudba - Clarinet Factory živě na scéně jsou opravdovým požitkem,“ zdůvodnila své rozhodnutí porota.

Na základě hlasování návštěvníků České taneční platformy získalo Cenu diváka představení Karneval zvířat Báry Látalové a kol. Do hlasování se mohli zapojit všichni platící návštěvníci a zahraniční hosté, kteří mohli ohodnotit každou inscenaci po jejím skončení pomocí hlasovacích lístků. Oblíbené interaktivní představení pro děti a dospělé vyhrálo s jasným náskokem před všemi ostatními.

Inscenace roku: Korekce

Cenu za světelný design udílí porota v čele se zahraničním expertem, kterým je letos francouzská světelná designérka Pascale Bongiovanni. Jako nejoriginálnější tvůrčí realizaci světelného, zvukového a vizuálního designu v současném tanci vyhodnotili práci Roberta Štěpánka, resp. kolektivu Karnevalu zvířat. Speciální cenu za druhé místo obdržela Katarína Ďuricová za světelný design Korekce. Cenu zaštiťuje Institut Světelného Designu.

„Česká taneční platforma letos oslavila dvacet let a celá se nesla ve znamení hesla „Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro tanec“ Úspěch letošního ročníku, který měl tu čest zde přivítat šest desítek zahraničních hostů naše motto jenom stvrzuje. Hosté nejen že, zřetelně vnímají vývoj české taneční scény, ale oceňují, s jakým nasazením se Platforma uskutečnila i za podmínek, které jsou v evropských kontextech na hranici udržitelnosti. Věříme, že festival poroste a dál bude naplňovat svůj hlavní cíl, kterým je podpora české taneční tvorby a zprostředkování kontaktů na mezinárodní úrovni,“ shrnuje ředitelka platformy Kateřina Višinská.

VŠEM OCENĚNÝM SRDEČNĚ GRATULUJEME!

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?