Menu

Jak Komárek a kol. - KABARET VELÁZQUEZ

Jak Komárek a kol. - KABARET VELÁZQUEZ
foto: archiv Divadla Archa

Divadlo Archa vstoupí do podzimní sezóny premiérou výtvarně taneční inscenace Kabaret Velázquez, kterou vytvořil mezinárodní tvůrčí kolektiv pod vedením Jana Komárka. Snové divadlo Macabre  nabídne prolínání niterně laděných obrazů a jevištních situací, inspirovaných dílem malíře Diega Velázqueze a fotografa Petera Witkina. Představení oslaví svou premiéru 2. a 3. září v malém sále Divadla Archa. 

Rozum je nepřítel imaginace… 

Potemnělý, silně obrazový projekt tvůrce fyzického divadla a světelného designéra Jana Komárka balancuje mezi zhmotnělými představami, fyzickým divadlem a tanečním uměním. Volnou inspirací byly Komárkovi obrazy Diega Velázqueze. Autor konceptu a režie k tomu doplňuje: „Nejde o imitaci, spíše je scénický obraz dveřmi do neznámého prostoru představového světa emocí. Dalším inspiračním zdrojem jsou snímky amerického kontroverzního fotografa Petera Witkina“, říká Komárek.

Komorní scéna malého sálu Archy bude rozdělena a rozkrájena na menší části pohyblivými oponami. Ty odhalují a zahalují místy poetické, jindy zneklidňující, enigmatické obrazy a fragmentované části děje. Ten se odehrává na bázi asociace a pocitovosti. Přesně odměřené a krystalicky čisté, pohybově cizelované obrazy se prolínají s hudbou, mizí ve tmě a opět se ze tmy vynořují ve světle poblikávající žárovky…Obrazy krásy i hrůzy, pocitové panoptikum, proměnlivý kabaret emocí.
 
Živě hraná hudební kompozice je dílem Komárkova kolegy z kanadské emigrace Rainera Wiense, který kouzlí zvuky na preparovanou kytaru a jeho specialitou je kalimba; těchto originálních afrických nástrojů používá celou škálu, od primitivních, autentických, po elektronické. V představení vystoupí i vynikající česká hráčka na violu da gamba Hana Fleková, která spolupracuje s mnoha předními soubory barokní hudby, jako například Collegium 1704. Tvůrčí kolektiv doplňují tři výrazné performerky: specialistka na barokní tanec a choreografka Andrea Miltnerová, zakladatelka Těatru Novogo Fronta Irina Andrejeva a převážně v Argentině působící tanečnice tanga Patricie Poráková, která též příležitostně vystupuje se soubory Farma v jeskyni a Spitfire company. Výtvarnou stránku vytvořila mladá slovenská designérka Lenka Kuchareková.
 
Jan Komárek - koncept a režie 
Rainer Wiens  (CAN) - hudba, kytara preparé, kalimby
Hana Fleková - viola da gamba
Lenka Kuchareková - kostýmy a  scéna
Andrea Miltnerová - performerka
Irina Andreeva - performerka
Patricie Poráková - performerka
 
Projekt vznikl díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR a Městské části Prahy 1.
 
Vstupenky za 190,- /120 Kč studenti a senioři / v rámci programu Studovna pro studenty uměleckých škol za 50,-Kč jsou v předprodeji v pokladně Divadla Archa a síti GoOut.

Informace pro média a akreditace:
Divadlo Archa
Pavlína Svatoňová
Tel. 739 077 956
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?