Menu

Mikuláš nadělí do kin pravého britského Louskáčka a s ním Vánoce jako za starých časů

Mikuláš nadělí do kin pravého britského Louskáčka a s ním Vánoce jako za starých časů

Už příští úterý čeká diváky kin mikulášská nadílka s královskou odměnou: cyklus Balet v kině uvede 5. prosince v přímém přenosu z Královského baletu v Londýně pohádkového Louskáčka. Nejkouzelnější Čajkovského skladatelské dílo v klasické choreografii Petera Wrighta je každoroční britský symbol Vánoc a bezkonkurenční oblíbenec, na nějž v adventním čase houfně spěchají londýnské rodiny s dětmi. Pohádková scéna v duchu tradičních britských Vánoc 19. století ožije také v českých a slovenských kinech.

Když v roce 1984 choreograf Peter Wright uvedl Louskáčka v londýnské premiéře, bylo okamžitě jasné, že vytvořil své vrcholné životní dílo, které se rychle zařadilo do světového baletního kánonu. V úctě a s citlivě invenčním tvůrčím přístupem evokoval původní a bezmála sto let starou choreografii Lva Ivanova, jenž tehdy v rozpracované jevištní realizaci navázal na svého učitele génia Maria Petipu. Peter Wright tuto Louskáčkovu stoletou pouť završil svým precizním soustředěním se na taneční finesy i prostorovou vypravěčskou atmosféru umocňující uhrančivé tóny Čajkovského díla. Dosáhl tak mj. toho, že se jeho Louskáček převtělil do neochvějné britské vánoční tradice, která po dekády až do dnešních dní úspěšně odolává komerčnímu diktátu svátků. Jak se mu to podařilo? Společně s designérkou Julií Trevelyan Oman využili nesmrtelné poezie malovaných dřevěných hraček, konejšivě hřejivých barev a elegantních kostýmů i uniforem, které jako by vzešly z kreseb dávných dětských knížek našich předků. Samotný příběh Louskáčka bojujícího s myším králem z pera geniálního pruského romantika E. T. A. Hoffmanna oplývá nekonečnou magií.

Když se šije za běhu
Vedle slavných baletních čísel, jako je např. vířivý tanec sněhových vloček či snový tanec Cukrové víly, má toto představení i několik charakteristik srovnatelných se sportovními výkony a rekordy. Hostující baletní mistr Christopher Carr měl na zkoušce v sále v jednom okamžiku zhruba dvě stě tanečníků. Ukočírovat takový dav, v němž musí být vzhledem k povaze pohádkového rodinného vyprávění i pro nejmenšího diváka jasně rozpoznatelné, kdo je kdo – sněhové vločky, vojáčci, různé národy – je hodno hlubokého respektu. I zmiňované (a původní) kostýmy, které na scéně „vystoupily“ již bezmála 600krát a jsou staré přes 30 let, takže péče o ně vyžaduje téměř restaurátorské kvality.

Podívejte se na půvabný trailer

Potvrzuje to i Natalia Stewart, jež na první londýnské baletní scéně provádí kostýmní supervizi: „Sama jsem profesním původem baletní tanečnicí, takže má představa, jak má kostým padnout, jak ho ušít, používat, jak o něj pečovat, aby v něm umělci mohli pravidelně předvádět své schopnosti, je neocenitelná.“ Na dotaz reportéra, jak se řeší v přímém přenosu na scéně, když takto letitý kostým při nějaké náročné technické finese někde povolí, odpovídá Natalia Stewart znaleckým a šibalským úsměvem. „V zákulisí jsou stále připravené a pohotové švadleny s jehlami, spínacími špendlíky a dalšími proprietami, takže když taneční číslo dovolí protagonistovi zmizet ze scény, v okamžiku se kostým upraví, zašije, zpevní. Musí to být opravdu bleskurychlé zákroky,“ dodává.

Předvánoční čas s Louskáčkem z Královského baletu je zkrátka po všech stránkách velkolepé pohádkové dobrodružství a na malé i velké publikum dýchne starou dobrou Anglií.

Louskáček
CO: Královský balet v Londýně: Louskáček – přímý přenos | Balet o dvou dějstvích | 135 min

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
Choreografie: Peter Wright (na původní choreografii Lva Ivanova)
Výprava: Julia Trevelyan Oman
Světelný design: Mark Henderson
Účinkují:

Klára: Francesca Hayward
Cukrová víla: Sarah Lamb
Princ: Steven McRae
Hans-Peter / Louskáček: Alexander Campbell
Pan Drosselmeyer: Gary Avis
Orchestr Královské opery diriguje Barry Wordsworth
Sbor Baletu Královské opery

KDY a KDE:
5. prosince od 20:15 – přímý přenos
Praha – Bio Oko
Turnov – kino Sféra
Bánská Bystrica – Cinemax
Bratislava – Cinemax
Dunajská Streda – Cinemax
Košice – Cinemax
Nitra – Cinemax
Poprad – Cinemax
Prešov – Cinemax
Trenčín – Cinemax
Trnava – Cinemax
Žilina – Cinemax
Havířov – kino Centrum

10. prosince – záznam
Hradec Králové – Bio Central

18. prosince – záznam
Zlín – multikino GA Cinema

Pro více informací navštivte následující stránky:
Oficiální stránky projektu Balet v kině: www.baletvkine.cz
Vše o přenosech alternativního obsahu do kin nyní na jednom místě: www.vicnezfilm.cz
Facebook: www.facebook.com/vicnezfilm

Fotografie v tiskové kvalitě a další materiály ke stažení najdete na úložném systému aero.capsa.cz (přístupové údaje na vyžádání).

Balet v kině
Přímé přenosy baletů kombinují špičkové taneční umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1.

PROGRAM SEZONY
Sezona 2017-18 s Královským baletem v Londýně

Přímé přenosy
po 23. 10. 2017 20.15 Alenka v říši divů | Joby Talbot | Christopher Wheeldon
út 5. 12. 2017 20.15 Louskáček | Petr Iljič Čajkovskij | Marius Petipa, Peter Wright
st 28. 2. 2018 20.15 Zimní pohádka | Joby Talbot | Christopher Wheeldon 
út 27. 3. 2018 20.15 Nový McGregor / Nový Wheeldon / Věk úzkosti | Leonard Bernstein | Wayne McGregor, Christopher Wheeldon, Liam Scarlett
čt 3. 5. 2018 20.15 Manon | Jules Massenet | Kenneth MacMillan 
út 12. 6. 2018 20.15 Labutí jezero (nová inscenace) | Petr Iljič Čajkovskij | Marius Petipa, Lev Ivanov, Liam Scarlett, Frederick Ashton 
 

Press kontakt: Zuzana Raušová | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | +420 776 808 181
Fotografie v tiskové kvalitě a další materiály najdete na aero.capsa.cz (heslo na vyžádání).

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?