Menu

Zvědavost je šance na zážitek! 31. ročník festivalu TANEC PRAHA je za dveřmi

Zvědavost je šance na zážitek! 31. ročník festivalu TANEC PRAHA je za dveřmi
foto: Bára Prášilová, Tanec Praha

Třicátý první Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2019 zahájí živelná a nekonformní korejská choreografka Eun-Me Ahn dílem Let Me Change Your Name. Opening festivalu proběhne ve třech večerech, a to 3. – 5. 6. v divadle PONEC. Další Událostí sezony bude představení OCD Love izraelské taneční skupiny L-E-V DANCE COMPANY a světoznámé choreografky Sharon Eyal a slavnostního zakončení se ujme francouzský akrobat a choreograf Yoann Bourgeois. Akce bude trvat až do 22. 6. a kromě Prahy se bude konat v dalších 22 městech a obcích ČR. Více na www.tanecpraha.cz

Kromě zmíněných tří světoznámých hvězd tanečního nebe festival představí řadu významných zahraničních tvůrců např. z Francie, Švýcarska, ale i vzdáleného Madagaskaru, Indonésie či Ghany. Výrazné zastoupení v programu mají domácí umělci, tentokrát nejen v regionech. TANEC PRAHA se propojil s Pražským Quadriennale (PQ), které se letos koná 6. – 16. 6., a vznikla tak dramaturgická linie Czech Dance Focus for PQ+, jež je zařazena i do programu PQ a uvede premiéru nové festivalové produkce i nejúspěšnější koprodukce Tance Praha posledních let. Přítomnost zahraničních hostů PQ nabízí vybraným dílům výrazné zviditelnění.

Pro festival jsme pečlivě vybírali ze stovek nabídek tak, aby program byl pestrý, vysoce kvalitní, a dokázal oslovit nejrůznější cílové skupiny. Označujeme proto jako „Family Friendly“ díla, která byla vytvořena pro dospělé diváky, ale jsou vstřícná i vůči dětem od školního věku, zážitky tedy lze sdílet mezigeneračně. Vedle tří událostí se nám podařilo objevit silné soudobé výpovědi v zemích s vlastními hlubokými tradicemi, ať už je to Madagaskar, Ghana nebo indonéský ostrov Jáva. Velké kontrasty i překvapení slibují mladé talenty z evropské platformy Aerowaves, jedni z nich navíc zapojí ve dvoudenním workshopu studenty JAMU. Tabea Martin byla kdysi rovněž objevem této platformy, její osobitý, dnes už zralý přístup se nebojí otevírat tabu pro teenagery i jejich rodiče. Nechybí řada českých děl, výjimečně nejen v regionech, díky úzké spolupráci s PQ. Je na co se těšit,“ říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha.

Události sezony
Světově uznávaná jihokorejská tvůrkyně Eun-Me Ahn nadchla svou pulzující energií publikum už na 30. jubilejním ročníku v představení Dancing Grandmothers. Živelná mladistvá energie tanečníků se zde prolíná s minimalistickým hypnotizujícím vystoupením samotné autorky a světlo a tma, jemné a křiklavé odstíny, vážnost a humor se před našima očima proměňují stejně jako identita tanečníků. 

Originální a bytostně živelný zážitek přiváži divákům rovněž izraelská choreografka b, bývalá členka i umělecká ředitelka Batsheva Dance Company, která se svým souborem L-E-V Dance Company převedla v působivou taneční báseň text Neila HilbornaOCD“ tematizující obsedantně-kompulzivní poruchu a motiv míjení v lásce. Energie představení podtržena vynikající živou hudbou jednoho ze zakladatelů izraelské techno scény DJ Oriho Lichtika zasáhne šestici tanečníků i publikum samotné až v nejzazších koutech nitra.

Živá hudba, avšak zcela jiného žánru, podkresluje i třetí Událost sezony. Program letošního ročníku slavnostně završí v prostorách Národní galerie v Praze – Malé dvoraně Veletržního paláce projekt francouzského umělce Yoanna Bourgeoise Tentative approaches to a point of suspension. Postavy a objekty se proplétají pokaždé v jiném prostoru za hranicí fyzična, ve snaze dosáhnout jediného momentu – „momentu zastavení“. Jde o naprosto fascinující zážitek plný poezie. Tvorbu Sharon Eyal i Yoanna Bourgeoise představí festival TANEC PRAHA vůbec poprvé ve své historii.

Tanec jiných kontinentů
Festivalová dramaturgie pokračuje ve svém zkoumání světů odlišných kultur. Letos nabízí odvážné sólo madagaskarské tanečnice a choreografky Judith Olivie Manantenasoy nesoucí název Métamorphose. Dílo je strhující osobní zpovědí nejen autorky samotné, ale také ženského pokolení jako takového. Indonéský tanečník a choreograf Rianto nám zas otevře okénko do prolínání asijských kultur. Ve svém sóle čerpá z tradičního tance a hudby oblasti střední Jávy Lengger. Jeho virtuózní řeč těla doprovází jemný hlas a perkuse umělkyně z téže oblasti Cahwati v dokonalé symbióze. Nová mezinárodní koprodukce festivalu za podpory české ambasády v Ghaně s názvem Eymen – Úhel pohledu vzniká v souhře choreografky a tanečnice Lenky Knihy Bartůňkové a zpěvačky Ridiny Ahmedové. Pracovaly s africkým souborem Ghana Dance Ensemble a přizvaly dva umělce ke spolupráci s českým tvůrčím týmem. Vytvářejí dílo, spojující tradice západní Afriky i střední Evropy, které se zabývá tématy stáří i smrti.

Dance NEWs
V rámci linie Dance NEWs dává festival prostor mladým originálním tvůrcům úspěšným na evropské taneční platformě Aerowaves. Letos uvede outdoorové představení House Beating polsko-rakouského uskupení Body Architects Hygina Delimata, do něhož se zapojí i studenti brněnské JAMU, a dále dílo chorvatsko-francouzsko-italského souboru Premier Stratagème Forecasting, jež lehce výstřední formou zkoumá roli youtube v našich životech. Třetím je francouzský choreograf Sylvain Bouillet, který v ojedinělém duetu White Gestures rozehrává na jevišti svůj vztah s osmiletým synem Charliem.

TANEC PRAHA JUNIOR
Jako každý rok myslí dramaturgie také na děti a mládež: v sekci TP JUNIOR uvede pozoruhodné dílo švýcarské choreografky Tabey Martin Pink for Girls and Blue for Boys, které si zábavnou formou hraje s genderovými stereotypy, a v rámci PQ+ úspěšnou interaktivní taneční inscenaci Barbory Látalové Karneval zvířat, jež vznikla na motivy stejnojmenné hudební suity francouzského skladatele Camille Saint-Saënse. Festival pozve diváky i k nahlédnutí do procesu tvorby nové inscenace téže autorky, na níž pracuje se spisovatelkou a performerkou Terezou Říčanovou, pod názvem Jak se dělají Kozí kraviny.

Czech Dance Focus for PQ+
V rámci této linie mohou diváci zhlédnout úspěšný, tanečně-audiovizuální projekt Věry Ondrašíkové GUIDE ověnčený řadou cen u nás i v zahraničí či pozoruhodnou performanci Viktora Černického PLI, která letos získala hlavní cenu České taneční platformy. Nechybí autorské sólo Terezy Hradilkové Nepřestávej, doprovázené živě multimediálním umělcem Floexem, či humorný duet francouzsko-belgické autorky Karine Ponties I, v němž tančí divadelní režisérka Petra Tejnorová s choreografkou a tanečnicí Terezou Ondrovou, která byla letos za svůj interpretační výkon také oceněna na České taneční platformě. Obě díla získala na stejném festivalu rovněž zvláštní uznání mezinárodní jury.

Tanec v regionech
Festival je vynikající příležitostí pro prezentaci nejzajímavějších děl českých umělců po celé ČR, optimálně v kombinaci se zahraničními díly. Zpravidla jde o kombinaci in-door a out-door produkcí, které z bohaté nabídky vybírají regionální partneři festivalu – viz program TANEC PRAHA v regionech.

Doprovodný program
V Praze i regionech přibližujeme práci vybraných umělců také v doprovodném programu, který nabízí workshopy, diskuse i fotografickou dokumentaci z výzkumu na africkém kontinentu. Vnímání kontextu tvorby vybraných umělců je důležité pro hlubší pochopení děl, která uvádí.

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA je jednou z největších událostí v kulturním kalendáři ČR. Každoročně od roku 1989 festival představuje pestrost a kvalitu aktuální zahraniční a tuzemské taneční scény, dává prostor pro experiment i přesahy do jiných žánrů, podporuje vznik nových děl v roli koproducenta.

HLAVNÍ PROGRAM V PRAZE

3. + 4. + 5. 6. / 20:00 / PONEC / Událost sezony / Opening
Eun-Me Ahn (KR): Let Me Change Your Name
7. + 8. 6. / 17:00 / Výstaviště - Gauč ve Stromovce / VEN.ku TANCI / PQ+
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Eymen – Úhel pohledu

7. 6. / 20:00 / PONEC
Judith Olivia Manantenasoa (MG): Métamorphose
8. 6. / 15:00 + 9. 6. / 17:15 / Výstaviště – Maroldovo panorama / VEN.ku TANCI / Dance NEWs / PQ Site Specific Performance Festival / Family Friendly
Hygin Delimat / Body Architects (PL/AT): House Beating
8. 6. / 20:00 / Studio Hrdinů / Czech Dance Focus for PQ+
Tereza Hradilková, Floex a kol. (CZ): Nepřestávej

9. 6. / 20:00 / PONEC / Czech Dance Focus for PQ+ / Family Friendly
Věra Ondrašíková a kol. (CZ): GUIDE
10. 6. / 10:00 / PONEC / TP JUNIOR / pro školy / Czech Dance Focus for PQ+
Barbora Látalová & kol. (CZ): Karneval zvířat

10. 6. / 20:00 / PONEC / Czech Dance Focus for PQ+
Viktor Černický (CZ/SK): PLI

11. 6. / 20:00 / PONEC / Czech Dance Focus for PQ+
Karine Ponties (BE/FR/CZ): SAME SAME
12. 6. / 20:00 / PONEC / Dance NEWs
Premier Stratagème – Barbara Matijević & Giuseppe Chico (HR/IT/FR): Forecasting

16. 6. / 18:00 + 17. 6. / 10:00 / PONEC / TP JUNIOR / + pro školy
Tabea Martin (CH): Pink for Girls & Blue for Boys

17. 6. / 20:00 / Hudební divadlo Karlín / Událost sezony
Sharon Eyal, Gai Behar & L-E-V DANCE COMPANY (IL): OCD Love
20. 6. / 20:00 / PONEC
Rianto (ID): Medium
21. 6. / 18:00 / PONEC / Dance NEWs / Family Friendly
Sylvain Bouillet & Lucien Reynes (FR): Des gestes blancs

21. + 22. 6. / 18:00 / 21:00 / Veletržní palác NG – Malá dvorana / Událost sezony / Festival Closing / Family Friendly
Yoann Bourgeois (FR): Tentative approaches to a point of suspension

DOPROVODNÝ PROGRAM V PRAZE

1. 6. / 14:00 / PONEC / workshop / Family Friendly
Eun-Me Ahn (KR): Taneční workshop pro širokou veřejnost

6. 6. / 18:00 / PONEC / workshop
Judith Olivia Manantenasoa (MG): Pohybový workshop pro širokou veřejnost

7. 6. / 10:00 / Výstaviště - Křižíkův pavilon / PQ Talks
PQ Talks - TANEC PRAHA Festival (CZ)

8.6. / 13:00 / Žižkovské mezidvorky - Betlémská kaple na Žižkově / VEN.ku TANCI / workshop / Family Friendly
Ruhia Sadik, Clifford Selorm Ametefe (GH): Workshop tradičního afrického tance ghanské oblasti

14. 6. / 10:00 + 17:00 / PONEC / TP JUNIOR / + pro školy / otevřený ateliér
Barbora Látalová, Tereza Říčanová (CZ): Jak se dělají Kozí kraviny

15. 6. / 17:00 / Přístav 18600 / VEN.ku TANCI / Family Friendly
TANEC PRAHA v Přístavu 18600 (CZ): pohybový workshop, site-specific performance
Viktor Černický, Cécile da Costa, Markéta Jandová, Martin Talaga, Johana Pocková & Sabina Bočková, studenti konzervatoře Duncan centre a DJ Spring

19. 6. / 11:00 / PONEC / TP STUDENTŮM / workshop
Rianto (ID): Pohybový workshop pro studenty tance

19. 6. / 18:00 / PONEC / workshop
Rianto (ID): Pohybový workshop pro širokou veřejnost

4. + 7. + 12. + 16. + 17. + 20. 6. Moderované debaty s umělci po představeních


PROGRAM V REGIONECH

BRNO
27. 5. / 20:00 / Divadlo Reduta / Divadelní svět Brno
Judith Olivia Manantenasoa (MG): Métamorphose
28. 5. / 20:00 / Městské divadlo Brno / Divadelní svět Brno
Eun-Me Ahn (KR): Let Me Change Your Name
4. 6. / 18:00 / Moravské náměstí (U Jošta) / Dance NEWs / VEN.ku TANCI
Family Friendly
Hygin Delimat / Body Architects (PL/AT): House Beating
6. 6. / 19:00 / Dům pánů z Kunštátu
Martin Talaga (CZ/SK): SOMA
17. 6. / 20:00 / Industra / Dance NEWs
Premier Stratagème – Barbara Matijević & Giuseppe Chico (HR/IT/FR): Forecasting

BROUMOV
11. 6. / 14:30 / Klášter Broumov – Klášterní zahrada / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová (CZ): hlasově-pohybový workshop
zakončený africkými tanci se členy Ghana Dance Ens. (GH)
11. 6. / 19:00 / Klášter Broumov - Klášterní zahrada / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Eymen - Úhel pohledu

ČESKÉ BUDĚJOVICE
10. 6. / 19:00 / Chodba Dominikánského kláštera (vchod z Piaristického náměstí)
Martin Talaga (CZ/SK): SOMA
17. 6. / 18:00 / Sokolský ostrov / VEN.ku TANCI / Family Friendly
tYhle / Marie Gourdain (CZ): LEGOrytmus

ČKYNĚ
15. 6. / 14:30 / Synagoga / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová (CZ): hlasově-pohybový workshop
zakončený africkými tanci se členy Ghana Dance Ens. (GH)
15. 6. / 19:00 / Synagoga / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Eymen – Úhel pohledu

HRADEC KRÁLOVÉ
12. 6. / 19:00 / Divadlo Drak / Entrée k tanci
Karine Ponties (BE/FR/CZ): SAME SAME
13. 6. / 19:00 / Divadlo Drak / Entrée k tanci
danceWatch / Petra Tejnorová (CZ): POJĎME NA TANEC!

CHOCEŇ
5. 6. / 15:30 / nádvoří zámku / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová (CZ): hlasově-pohybový workshop
zakončený africkými tanci se členy Ghana Dance Ens. (GH)
5. 6. / 20:00 / nádvoří zámku / Skorofestival / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Eymen – Úhel pohledu
6. 6. / 10:00 & 15:00 / zámecký park / Skorofestival / VEN.ku TANCI / Family Friendly
tYhle / Marie Gourdain (CZ): LEGOrytmus
7. 6. / 20:30 / nádvoří zámku / Skorofestival / VEN.ku TANCI
Lukas Blaha Bliss (CZ): DÓ

JIHLAVA
12. 6. / 18:00 / Sady Gustava Mahlera / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Eymen – Úhel pohledu
18. 6. / 9:00 & 11:00 / DIOD / pro školy / Family Friendly
tYhle / Marie Gourdain (CZ): LEGOrytmus
19. 6. / 19:30 / DIOD
Karine Ponties (BE/FR/CZ): SAME SAME

KARLOVY VARY
19. 6. / 18:00 / Tržní kolonáda / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Eymen – Úhel pohledu

KLADRUBY
9. 6. / 16:00 / Klášter Kladruby / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Eymen Úhel pohledu
9. 6. / 17:00 / / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová (CZ): hlasově-pohybový workshop
zakončený africkými tanci se členy Ghana Dance Ens. (GH)

LIBEREC
5. 6. / 19:00 / Letní scéna - park Frýdlantská / VEN.ku TANCI / Family Friendly
tYhle / Marie Gourdain (CZ): LEGOrytmus

MALOVICE
8. 6. / 19:30 / Švestkový Dvůr
Viktor Černický (CZ/SK): PLI
15. 6. / 19:30 / Švestkový Dvůr
Markéta Stránská (CZ): LeŤ

MANĚTÍN
20. 6. / 17:00 / Plovárna / VEN.ku TANCI / Family Friendly
tYhle / Marie Gourdain (CZ): LEGOrytmus

OLOMOUC
18. 6. / 20:00 / Zahrada Dominikánského kláštera / VEN.ku TANCI
Viktor Černický (CZ/SK): PLI
19. 6. / 19:00 / Divadlo na cucky / Dance NEWs
Premier Stratagème – Barbara Matijević & Giuseppe Chico (HR/IT/FR): Forecasting

OSTRAVA
13. 6. / 19:00 / Cooltour
Eliška Brtnická (CZ): ENOLA

PARDUBICE
5. 6. / 19:00 / Galerie města Pardubice (GAMPA)
Martin Talaga (CZ/SK): SOMA
5. 6. / 20:30 / Divadlo 29
Judith Olivia Manantenasoa (MG): Métamorphose
6. 6. / 20:00 / Divadlo 29
Markéta Stránská (CZ): LeŤ
14. 6. / 20:00 / Divadlo 29
Viktor Černický (CZ/SK): PLI
15. 6. / 20:00 / Divadlo 29 / Dance NEWs
Premier Stratagème - Barbara Matijević & Giuseppe Chico (HR/IT/FR): Forecasting

PÍSEK
3. 6. / 19:00 / Fügnerovo náměstí / VEN.ku TANCI / Family Friendly
tYhle / Marie Gourdain (CZ): LEGOrytmus

PLZEŇ
2. 6. / 18:00 / Moving Station / workshop
Judith Olivia Manantenasoa (MG): Pohybový workshop pro širokou veřejnost
3. 6. / 19:00 / Moving Station
Judith Olivia Manantenasoa (MG): Métamorphose
6. 6. / 18:00 / Před Západočeským muzeem / Dance NEWs / VEN.ku TANCI / Family Friendly
Hygin Delimat / Body Architects (PL/AT): House Beating
7. 6. / 19:00 / Moving Station
Viktor Černický (CZ/SK): PLI
18. 6. / 19:00 / Moving Station
ME-SA / Martina Hajdyla Lacová (SK/CZ): Assemblage
2 .6. / 16:00 / Náplavka k světu. / VEN.ku TANCI / Family Friendly
tYhle / Marie Gourdain (CZ): LEGOrytmus

SVATOBOR U SUŠICE
16. 6. / 16:00 / Svatobor u Sušice (Odolenka) / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Eymen Úhel pohledu
16. 6. / 17:30 / Svatobor u Sušice (Odolenka) / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová (CZ): hlasově-pohybový workshop
zakončený africkými tanci se členy Ghana Dance Ens. (GH)

TÁBOR
10. 6. / 19:00 / Divadlo Oskara Nedbala Tábor / Dance NEWs
Premier Stratagème – Barbara Matijević & Giuseppe Chico (HR/IT/FR): Forecasting

ÚSTÍ NAD LABEM
21. 6. / 11:00 & 18:00 / Piazzetta před Hraničářem / VEN.ku TANCI / Family Friendly
tYhle / Marie Gourdain (CZ): LEGOrytmus

VARNSDORF
18. 6. / 19:00 / Městské divadlo Varnsdorf
Tereza Hradilková, Filip Míšek a kol. (CZ): Švihla

VOLYNĚ
14. 6. / 11:00 + 16:00 / Nádvoří tvrze Městského muzea
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová (CZ): hlasově-pohybový workshop
zakončený africkými tanci se členy Ghana Dance Ens. (GH)
14. 6. / 19:00 / Nádvoří tvrze Městského muzea / VEN.ku TANCI
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Eymen – Úhel pohledu

Změna programu vyhrazena

Pořádá: Tanec Praha z.ú.
Za kontinuální podpory: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha
Za víceleté podpory: Kreativní Evropa, Aerowaves, Město Plzeň, Město Brno
Za podpory: Rakouské kulturní forum, Velvyslanectví ČR v Akkře, Plzeňský kraj, Francouzský institut v Praze, Velvyslanectví Izraele v ČR
Hlavním mediálním partnerem festivalu je Česká televize

Děkujeme všem partnerům a podporovatelům, které najdete na:
https://tanecpraha.cz/cs/partners

Více informací na:
www.tanecpraha.cz
https://www.facebook.com/tanecpraha
https://www.instagram.com/tanecpraha

S žádostí o další informace se obracejte na:
Kateřina Kavalírová, media relations
Mobil: +420 603 728 915
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?