TZ

 

Menu

Dílna s Blankou Žižka v Divadle Archa

Dílna s Blankou Žižka v Divadle Archa
foto: archiv Divadla Archa

Americká režisérka českého původu Blanka Žižka povede u příležitosti své návštěvy Prahy exkluzivní dílnu určenou divadelním profesionálům. Ta bude zaměřena na výzkum hlasu, dechu a pohybu jako nástrojů k objevování nových možností interpretace textu v herecké práci. Blanka Žižka do Prahy přijíždí na pozvání Divadla Archa. DEADLINE PRO PŘIHLÁŠKY JE 15. ÚNORA.

Blanka Žižka je uměleckou ředitelkou divadla Wilma ve Filadelfii, kde také režírovala přes 70 inscenací. Před lety založila hereckou skupinu Wilma Hothouse, se kterou rozvíjí metodu The Body Knows. V roce 2016 obdržela Vilcek Prize for Excellence, která je určena emigrantům, kteří významným způsobem ovlivnili vědu nebo umění v americké společnosti. Je například režisérkou amerických premiér her Toma Stopparda.

Účastníci dílny nazvané The Body Knows budou pod vedením Blanky Žižky zkoumat možnosti hlasu, dechu a pohybu jako nástrojů k objevování nových možností interpretace textu v herecké práci. Metoda Thinking Body, o kterou se bude dílna opírat, umožní účastníkům dílny prociťovat hlas tak, jak existuje v celém jejich těle, a zároveň se naučit přijímat podporu z okolního světa. Účastníci dílny objeví možnosti práce pomocí zad jako způsobu komunikace s prostorem a textem, vyzkouší si improvizované netextuální zvuky a jazyk, které vedou k pochopení a objevování základní emoce textu.

Metoda Thinking Body je inspirovaná prací Cicely Berry, která 40 let pracovala jako hlasová koučka Royal Shakespeare Company a dlouhodobě spolupracovala s režisérem Peterem Brookem. Podstatou její práce bylo text ztělesnit, odhalit jeho kořeny uvnitř těla a plně skrze něj zobrazit hercův emocionální život. Jak sama říká, „zajímá mě práce s tělem a tělesnou pamětí, která je ohromným zdrojem tvořivosti".

Dílna je určena divadelním profesionálům, hercům, tanečníkům a režisérům.
Workshop proběhne v češtině a angličtině. Čeští studenti budou pracovat s českými texty a ostatní s texty v angličtině. Asistentem Blanky Žižky bude herec Ross Beschler, člen Wilma HotHouse Company.

Blanka Žižka
V sedmdesátých letech v Praze pracovala s Václavem Martincem a Ninou Vangeli v divadle Křesadlo. S Pavlem Büchlerem, Jánem Sedalem a Jiřím Žižkou založili divadlo KQN. Mezi výrazné osobnosti, které ovlivnily její tvorbu Jerzy Grotowski a Tadeusz Kantor, stejně jako Pina Bausch. Od roku 1981 uměleckou ředitelkou divadla The Wilma Theatre ve Filadelfii. Je zakladatelkou rezidenčního souboru Wilma HotHouse, který se věnuje uměleckému výzkumu a experimentu. Slouží také jako inkubátor pro tvorbu jak rezidenčních umělců, tak i spřízněných tvůrců všech divadelních disciplín. Blanka Žižka v divadle Wilma režírovala více než 70 her. V poslední době uvedla na scénu například text libanonsko-americké básnířky Etel Adnan, v americké premiéře hru Toma Stopparda The Hard Problem (Obtížný problém), diptych Tonyho Kushnera Angels in America (Andělé v Americe). Dříve inscenovala další Stoppardovy hry: Invention of Love (Vynález lásky) a Rock'n'Roll. Úzce spolupracovala s dramatičkou Dael Orlandersmith na uvedení jejích her Raw Boys a Yellowman. Před dvěma lety inscenovala svou vlastní hru Adapt!
V roce 2011 obdržela cenu Zeldy Fichandler (Zelda Fichandler Award), tu uděluje Nadace divadelních režisérů a choreografů. V roce 2015 byla hostující režisérkou Institutu Sundance. V následujícím roce byla oceněna cenou Vilcek, určenou emigrantovi, který významným způsobem ovlivnil vědu nebo umění v americké společnosti. Její jméno bylo před třemi lety umístěno vědeckým centrem Pensylvánské univerzity ve Filadelfii na chodník slávy, který je věnován lidem, jenž se zasloužili o inovace ve vědě a umění.
Blanka Žižka: The Body Knows/ Tělo to ví

5. – 8. března 2020
Praktické informace
• Dílna je určena profesionálním hercům, performerům a režisérům.
• Dílna bude vedena v češtině a v angličtině.
• Své přihlášky posílejte v angličtině formou motivačního dopisu a profesního CV na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
• Uzávěrka pro přihlášky je 15. února. Do 17. února vám dáme vědět, zda bude vaše přihláška přijata.
• Úhrada školného pak musí proběhnout do 20. února 2020.
• Kapacita dílny je velmi omezená.
• Čas: 5. – 8. března 2020, 10.00 – 15.00 s 20minutovou přestávkou na svačinu
• Cena: 4000 Kč za 4 dny
• Místo: Studio Divadla Archa, Zlatnická 8, Praha 1

Informace pro média:
Divadlo Archa
Pavlína Svatoňová
Tel.: +420 739 077 956
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?