TZ

 

Menu

Festival KoresponDance 2020 každopádně bude, v srpnu a s českým programem

Festival KoresponDance 2020 každopádně bude, v srpnu a s českým programem
foto: Vojtěch Brtnický

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se od roku 2013 každoročně koná v červenci na zámku ve Žďáru nad Sázavou. V posledních letech je žďárský víkend navíc doplněn předskokanem v podobě jednoho pražského festivalového dne koncem června. I nad KoresponDance tak visel otazník, zda se v letošním roce uskuteční. Organizátoři dnes oznámili, že plánovaný program sice dozná radikálních změn a termín festivalu se posune na srpen, ale jsou připraveny všechny varianty realizace a konání festivalu je tak definitivně potvrzeno na 11. srpna v Praze a 14.–16. srpna ve Žďáru nad Sázavou. 

Nechtěli jsme festival posouvat až na podzim, kam se přesouvá většina jarních a hodně letních akcí, myslíme si, že je potřeba přinést lidem kulturu co nejdřív,“ vysvětluje posun termínu ředitelka festivalu Marie Kinsky.

Mezinárodní festivalový program byl posunut na další ročník a letos uvidíte na KoresponDance výhradně české umělce. Organizátoři nechtěli riskovat, že nebudou ještě otevřené hranice, ale hlavně se rozhodli festival využít jako platformu pro podporu české scény: „Loni jsme zvládli odehrát celý program našeho převážně outdorového festivalu, i když celý víkend propršel, tak jsme si řekli, že nechceme zklamat a zkusíme to nějak vyřešit i letos. A povedlo se. Navíc jsme celý systém letošního ročníku nastavili tak, že podpoříme české umělce, jednak jim dáme práci, kterou teď nutně potřebují, a zároveň jim i pomůžeme se selfpromo, protože jim zdarma natočíme profesionální videa. Takže se těšíme v srpnu. I kdyby trakaře padaly,“ nadsazuje ředitelka festivalu Marie Kinsky.

Na KoresponDance 2020 tak uvidíte novocirkusovou umělkyni Elišku Brtnickou, tanečníka a choreografa Viktora Černického, performerku Markétu Stránskou jejíž úspěšný sólový taneční debut LeŤ byl zařazen na program České taneční platformy 2019 a vybrán do prestižního výběru evropských tanečních projektů Aerowaves 2020, soubor Holektiv, Jana Bártu a jeho Pitch, coby zástupce fyzického divadla, či představení Barbory Látalové a kol. Karneval Zvířat.

A jak je možné, že jsou si pořadatelé tak jistí, že festival bude moci proběhnout? Už teď totiž s umělci a kreativním filmařským týmem na zámku chystají záznamy všech programovaných představení. Nepřipravují ale prosté statické záznamy, nýbrž adaptace představení uzpůsobené pro oko kamery a navíc v lokacích, které běžně nemohou být veřejnosti přístupné, takže vlastně vznikají nová unikátní umělecká díla, která budou naprosto v duchu festivalu site-specific.

Budeme mít krásná videa i nasmlouvané umělce na živá představení a budeme tak připraveni na jakékoliv překotné změny situace s koronavirem. Pokud budeme moci festival v srpnu uskutečnit standardně, videa poslouží jako ozvěny festivalu později, když budeme moci přivítat jen omezený počet diváků, ostatní uspokojíme alespoň onlinovým vysíláním a kdyby nebyl festival možný vůbec, v plánovaných časech ho prostě jen odvysíláme. Myslíme si, že obzvlášť u akce konané v regionu je odpovědnost vůči publiku důležitá, takže jsme nadšeni, že jsme spolu s umělci našli cestu, jak festival uskutečnit,“ popsala mechanismus realizace PR manažerka KoresponDance Michaela Kessler.

Festival KoresponDance
KoresponDance je mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu a největší site-specific festival současného tance v České republice, který se každý rok koná na zámku Žďár nad Sázavou a v Praze. KoresponDance je vůbec prvním open air festivalem tance v České republice. Formovat se začal v roce 2009 v rámci projektu KoresponDance Europe, od roku 2013 je na scéně tak, jak ho známe dnes, jediný festival současného tance v regionu Vysočina a především festival, který dlouhodobě a naprosto jedinečně pracuje s publikem. KoresponDance přináší unikátní spojení genia loci barokního zámku se současným uměním, díky koncentraci celého programu do jednoho areálu vytváří opravdovou festivalovou atmosféru, a nejen zastřešuje sérii představení. Festivalový program zve i na prohlídky expozic a interaktivního multimediálního Muzea nové generace, zároveň často otevírá běžně nepřístupné zámecké prostory jako sklep či uzavřená křídla. Organizátorem festivalu je nezisková organizace Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA (www.se-s-ta.cz).


Program KoresponDance 2020

ÚTERÝ 11. 8. Praha
18.00 Eliška Brtnická: HANG OUT
19.00 Wariot Ideal: ILUZIONISTA

PÁTEK 14. 8. Žďár nad Sázavou
16.30 Koncert romské hudby ve spolupráci s festivalem Khamoro
17:00 Slavnostní zahájení
18.00 Holektiv: LETKYNĚ
20.00 Jan Bárta: PITCH
22.00 Viktor Černický: PLI

SOBOTA 15. 8. Žďár nad Sázavou
10.00 Barbora Látalová a kol.: KARNEVAL ZVÍŘAT
12.00 Holektiv: KAFFEKLATSCH
14.00 Barbora Látalová a kol.: KARNEVAL ZVÍŘAT
16.00 Markéta Stránská: LeŤ
18.00 Jan Bárta & Aleš Čermák: TOHLE VŠECHNO PATŘÍ TOBĚ
20.00 Holektiv: LETKYNĚ
22.00 Eliška Brtnická: ENOLA

NEDĚLE 16. 8. Žďár nad Sázavou
12.00 Jan Bárta: PITCH
14.00 Markéta Stránská: LeŤ
16.00 Eliška Brtnická: ENOLA
18.00 Wariot Ideal: ILUSIONISTA
19.00 Koncert vážné hudby ve spolupráci s Bohuslavem Matouškem

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?