Menu

Bazaar Festival provokuje k akci v době environmentální krize

Bazaar Festival provokuje k akci v době environmentální krize
AKHE: Democracy (foto: archiv festivalu)

Letošní ročník Bazaar Festivalu je věnován tématu člověka a krajiny. Jak umělci ze střední a východní Evropy reflektují problematiku životního prostředí a klimatických změn ve svých společnostech? A jaký je názor našich vědců na současnou krizi? Bazaar představí díla inovativních umělců, kteří se nebojí otevírat palčivá témata. Do této diskuze mezi umělci a veřejností vstoupí také renomovaní vědci z oblasti klimatologie, jako je například Diana Ürge-Vorsatz ze Středoevropské univerzity (Vídeň). Zahájení festivalu, které proběhne v Divadle X10, bude 27. srpna patřit legendární petrohradské skupině AKHE, která do Prahy zavítá s inscenací Democracy. Intenzivní program festivalu končí v pondělí, 30. srpna.

S naší přírodou a krajinou se dějí změny. Živelné pohromy, které nejsou v našich zeměpisných šířkách na pořádku dne, nás v letošním roce drtí jedna za druhou. Není tajemstvím, že s pustošením planety má co dočinění samotná společnost. Jak můžeme tento negativní vývoj zastavit nebo alespoň zpomalit? Jak aktivovat jedince k tomu, aby se těmto problémům postavili čelem a začali je efektivně řešit? Jak zbavit společnost lhostejnosti vůči tomu, co ji obklopuje a z čeho je živa? Nejen tyto otázky si kladou umělci i vědci, se kterými se mohou diváci 7. ročníku Bazaar Festivalu setkat mezi 27. a 30. srpnem v Praze.

Vířit vody a strhávat k vášnivé diskuzi bude bezpochyby petrohradská experimentální a umělecká skupina AKHE, která budí zájem svými inscenacemi již více než dvě desetiletí. Jejich Democracy, industriální báseň o třech mužích a třech barelech, budí pozornost a pozitivní kritiky ve více Evropských zemích. Čeho jsme schopni vzdát se pro demokracii a co je jejím hybatelem?

Ponoření se do lidské závislosti na ropě s Engineering Theatre AKHE je pro diváky vstupní bránou do živých témat našich četných environmentálních krizí. Dramaturgie Bazaar Festivalu je pozvánkou do hlubin emocionálního světa vnímavých umělců ze střední a východní Evropy. Letos jsme přizvali také vědce, v čele s hvězdnou odbornicí na klimatické změny, Dr. Dianou Ürge-Vorsatz ze Středoevropské univerzity, která bude vzácným hostem setkání umělců a veřejnosti v rámci sérii diskuzí projektu The Nature of Us. Sama považuje umění za klíčový prostředek k otevření diskuze mezi vědci a laickou veřejností, která v naší společnosti tolik chybí,” říká umělecký ředitel festivalu, Ewan McLaren.

V této linii naváže také taneční událost festivalu, kterou má na svědomí polská choreografka a tanečnice Agata Siniarska, působící především na berlínské scéně. Její taneční inscenace You are Safe boří stereotypy a tři ženy poeticky ztvárňují opulentní obrazy krajin, kde je vše stále na pomezí živého a neživého.

To je ale jen zlomek z festivalového programu. Chybět nemůže Sobotní Bazaar, který je tradičně srdcem celého festivalu. V rámci jeho programu diváci zhlédnou právě vznikající díla umělců, zabývajících se vodou, povrchovou těžbou nebo měnící se biodiverzitou. Neděle bude patřit výhradně šestihodinové výzvě jménem Together, která se po roce čekání dostane živě mezi diváky v zahradě Studia ALTA. Závěr festivalu pak bude nejprve v česko-slovenské taneční režii POCKETART a Jany Terekové v zahradě Studia ALTA, odkud se návštěvníci mohou přesunout do divadla Ponec, kde festival uzavře maďarská tanečnice a choreografka Zsuzsa Rózsavölgyi svým work in progress Anthropodeny.

Festivalové dění ale nabídne ještě mnohem více. Kompletní program i vstupenky najdete na webu www.bazaarfestival.cz nebo v prodejní síti GoOut. A pozor! Už jen do konce července máte možnost zakoupit si zvýhodněnou permanentku na celý festival za 700/500 Kč (studenti, ZTP, senioři 65+).

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?