Menu

Aktuální číslo

СНПЧ А7 Смоленск, обзоры принтеров и МФУ

Vyšla Taneční zóna č. 3/17

Právě vyšlo třetí číslo Taneční zóny 2017 (27.11.2017)

Hlavní tématem je "nekonečné umění" neboli "long art" a letní produkce tohoto směru, performance Momentum, v níž vždy déle než jeden den ve veřejném prostoru centra Prahy bez přestávky vystupovaly performerky Miřenka Čechová a Sabine Seume, resp. (ve druhém uvedení) ještě Markéta Vacovská. Nabízely vhled do svého světa, svého bytí. Diváci přicházeli a odcházeli, procházeli kolem, spěchali z práce či do práce, posedávali, dění si fotografovali. Performerky zkoumaly čas a jeho plynutí, prověřovaly sebe samé i diváky. Překračovaly hranice „obyčejného“ a vydávaly se do světů nepoznaných, neprobádaných. Této produkci a jejím ohlasům, zápiskům samotných aktérek a úvahám nad smyslem těchto produkcí věnujeme podstatnou část čísla včetně exklusivní fotodokumentace celého dění.

V čísle se ale vracíme i k dalším letním akcím a festivalům (Cirk-Uff, Za dvěřmi, Nultý bod, Letní Letná, Edinburgh Fringe), jež jsou svého druhu také nekonečným uměním. A nezapomínáme ani na zahraniční, historické a antropologické kontexty. Dělo a děje se toho nyní hodně. Ve společnosti, v politice, v umění. Celý podzim jako by byl velkým antickým dramatem. Vše to sledujeme a zaznamenáváme. Nejen v této - tištěné - Taneční zóně, ale i v její internetové podobě.

Je tu Taneční zóna 3/2017. Doufáme, že vás zaujme. A pracujeme už na dalším čísle, které vyjde před Vánoci. Máme připraveno spoustu materiálu a doufáme, že tímto a příštími čísly vám opět otevřeme nové světy, odkryjeme nové i zasuté vrstvy umění i vás samých, budeme inspirovat k přemýšlení a vést diskusím. Že spolu s vámi budeme stále tančit, abychom žili, protože tu jsme, abychom tančili.

Vladimír Hulec, šéfredaktor Taneční zóny

LÍBÍ SE VÁM A ZAJÍMÁ VÁS TANEČNÍ ZÓNA? PŘEDPLATNÉ NEPOČKÁ! REVUE TANEČNÍ ZÓNA SI MŮŽETE PŘEDPLATIT !!! ZDE !!! 

 

Vyšla Taneční zóna č. 2/17

Právě vyšlo druhé číslo Taneční zóny 2017

Zaměřujeme se v něm především na muže-tanečníky. Kdo jsou, jací jsou, v čem jsou jedineční, výluční, jaké mají místo a postavení v rámci historie a současnosti tance a tanečního světa. Sledujeme řadu příběhů, přístupů a pohledů na ně a skrze ně od dob předkolumbovských přes dvacáté století po dnešek. Byli a jsou to estéti, mystici, snílci, vizionáři, řemeslníci. Mistři dokonale ovládající své tělo, jež dávají v plen a všanc nám – divákům.

Dočtete se tak o průkopníku amerického tance první třetiny dvacátého století Ted Shawnovi (1891 – 1972), německém expresionistickém tanečníkovi Haraldu Kreuzbergovi (1902 – 1968), legendárním ukrajinském tanečníku-sólistovi Alexandru Sacharovovi (1886 – 1963), původem českém výrazovém tanečníkovi Françoisi (Františku) Malkovském (1889 – 1982), japonských butó tanečnících Sankai Juku a v neposlední řadě o belgickém choreografovi a tanečníkovi Wimu Vandekeybusovi či choreografovi Sidi Larbi Cherkaouim, které jsme měli možnost vidět nedávno v Praze v Divadle Archa nebo v rámci festivalu Tanec Praha. Tomuto festivalu - jeho letošnímu 29. ročníku – je věnována speciální „zóna“ čísla, jež přináší festivalovou reflexi Niny Vangeli, rozhovory s hlavními zahraničními hvězdami a recenze. Zóna Balet nabízí velký rozhovor s novým šéfem baletu pražského Národního divadla Filipem Barankiewiczem a esej anglické dopisovatelky Tz Lizzy Le Quesne o Sergeji Poluninovi a filmu Tanečník. Ohlížíme se též za 25. výročím založení pražské taneční konzervatoře Duncan Centre, dvěma příspěvky a původní fotoreportáží přibližujeme novou choreografii Sashy Waltz Kreatur, jež měla premiéru v květnu v berlínském kulturním centru Radialsystem V. Zvláštní zóna je věnovaná dánskému divadlu Odin Teatret a především jeho zakladateli Eugenio Barbovi, kterému byl v květnu udělen čestný doktorát JAMU. V zóně Antropologie pokračujeme v mapování cest tance a hudby od prvopočátků lidstva, tentokrát se autor Stanislav Slavický věnuje kolonizaci Nového světa, především Střední a Jižní Americe. Lucie Němečková v poslední kapitole zóně odkrývá historii klaunů a herců afrického původu působících na přelomu 19. a 20. století v Paříži, konkrétně se věnuje klaunovi Rafaelovi řečenému Chocolat, o němž nedávno natočil francouzský režisér Roschdy Zem životopisný film Monsieur Chocolat.

Taneční zóna přináší bohatý vhled do historie i aktuálního dění ne jen v zóně baletu a contemporary dance, ale i fyzického divadla a aktuálních trendů performing arts u nás i ve světě.

A to za pouhých 99 Kč.

LÍBÍ SE VÁM A ZAJÍMÁ VÁS TANEČNÍ ZÓNA? PŘEDPLATNÉ NEPOČKÁ! REVUE TANEČNÍ ZÓNA SI MŮŽETE PŘEDPLATIT !!! ZDE !!!

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?