Menu

Taneční obsese Kateřiny Stupecké

Taneční obsese Kateřiny Stupecké
foto: archiv inscenace Obsese

Kateřina Stupecká, studentka katedry choreografie HAMU (laureátka Ceny Jarmily Jeřábkové z roku 2008; o rok později jako „objev v tanci“ získala Cenu Sazky a v roce 2011 byla její choreografie Sunyata na festivalu Česká taneční platforma nominovaná na „Nejlepší inscenaci roku“). Ve Studiu ALTA uvedla 20. dubna svoji absolventskou práci Obsese. Na jeviště svedla poměrně různorodou skupinu čtyř tanečníků – Terezu Hradílkovou, Markétu Jandovou, Jakuba Sedláčka a Jana Stránského.

Inscenace začíná postupným rozsvěcováním scény, kdy v pološeru a mlze začínáme rozeznávat obrys postavy. Až se sílícím světlem lze poznat, že postava je Markéta Jandová v pozici svíčky a nohama tře o sebe; tento motiv se v průběhu choreografie neustále vrací. Vzápětí se objevují další tři postavy a kolem nich se utvoří pomyslný světelný ring, čtverec, ze kterého nemůžou vystoupit. Opatrně si „osahávají“ prostor, lekají se jeden druhého, narážejí do sebe, utíkají před sebou, nenacházejí řád, díky kterému by vedle sebe na tak malé ploše mohli fungovat. Když se některý z nich rozhodne urvat si kus místa pro sebe, ostatní mu v pohybu zabrání – jako když se nutkavou představu snažíme přehlušit jinou, ale ona se stále neúnavně vrací.
Dvě postavy zmizí v šeru a sledujeme duet Terezy Hradílkové s Janem Stránským. Jejich vztah je dost nejasný, tanečnice muže ovládá, manipuluje jím, ale zároveň se ho snaží zbavit. Jakmile se mu trochu vzdálí, on ji okamžitě doběhne a ona mu opět musí věnovat pozornost a energii. Chvílemi to vypadá, jako by šlo o milostný duet. Na konci se dokáže tanečníkově naléhání vzepřít a vítězoslavně odchází z ringu.

Duet Markéty Jandové s Jakubem Sedláčkem, který následuje, je o poznání čitelnější. Tanečnice se neustále snaží dostat do „základní“ pozice svíčky, v čemž jí tanečník intenzivně brání. Stupecké nápaditost a originalita, které jsou zřejmé od začátku, se tady projeví nejintenzivněji; základní motiv, který se neustále opakuje, je totiž zpracován pokaždé novým způsobem. V úplném závěru se scéna setmí a ocitáme se znovu na začátku – v pološeru a mlze se postupně vyjevují tentokrát čtyři postavy, mimo původní ring, daleko od sebe, v pozici svíčky, které se přitom po celou dobu snažily zbavit...

Kateřině Stupecké se podařilo dát dohromady čtveřici tanečníků s různými charaktery i kvalitou pohybu, kteří se vzájemně doplňují a jsou perfektně sehraní. Nejvýraznější z nich je Markéta Jandová, která zaujme lehkostí, ohebností i výrazem. Pointu obsedantního opakování motivů podporuje nemelodická hudba, vracející se ve smyčkách, i úsporný light design Jana Komárka, který scénu nechal jakoby rozostřenou. Půlhodinová choreografie stačila na to, aby srozumitelně předložila základní téma. Zůstává ale na povrchu a případné rozpracování by určitě bylo ku prospěchu věci. Obsese má minimálně v interpretech potenciál, který by Stupecká mohla lépe využít.


Choreografie: Kateřina Stupecká
Dramaturgická spolupráce: Kasha Jandáčková0
Interpretace: Tereza Hradílková, Markéta Jandová, Jakub Sedláček, Jan Stránský
Světelný design: Jan Komárek
Scénografie: Michal Horáček
Hudba: Daniel Wunsch
Kostýmy: Marjetka Kalous

Premiéra 20. dubna ve Studiu Alta

Eva Orcígrová

Vystudovala divadelní vědu na FF UK, absolvovala několik seminářů taneční kritiky v Praze i v zahraničí. Věnuje se public relations a copywritingu, pracuje pro CIRQUEON a festival francouzského divadla Sněz tu žábu, spolupracuje se vzdělávací platformou culturematters. Deset let se věnovala současnému tanci na ZUŠ, je instruktorkou zumby a lektorkou pohybových kurzů pro děti v organizaci Pohyb dětem.

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?