Menu

Valentýnská párty se 420PEOPLE

Valentýnská párty se 420PEOPLE
foto: Michal Hančovský

Přední český taneční soubor 420PEOPLE letos slaví 10 let na scéně. Po dvou lednových gala představeních připravil na únor komponovaný večer "Best of", ke kterému si přizval hudebníky z kapely Please the Trees. Živá hudba na jevišti není v případě tohoto souboru nic nového, tentokrát se ale nejednalo o původní hudbu vytvořenou ke konkrétní choreografii, ale spíše o koncert, při kterém měli muzikanti stejně důležitou roli jako tanečníci.  Šéf souboru Václav Kuneš vybral pro tento večer ukázky z choreografií REEN, Wind-up, Mirage a Sacrebleau a divákům je se svými tanečníky představil 14. února v prostoru Jatek 78.

Po stranách minimalistické scény jsou rozestavěné pouze basy od piva (převzaté z choreografie Mirage) a v zadním plánu vedle kapely je vystavěná konstrukce z palet (ty najdeme ve Wind-up). Všechny tyto předměty slouží jako odpočinková zóna, sedí na nich ti, kteří právě netančí. V představení se střídají sóla, duety i skupinové kreace; tanečníci, kteří právě netančí, se zájmem sledují své kolegy. Nad nimi všemi bdí Václav Kuneš, který soustředěně kontroluje provedení choreografií, ale zároveň neskrývá radost ze svých tanečníků. Díky uvolněné atmosféře a "volnému režimu" působí celé dění spíš jako trénink nebo přátelské setkání, při kterém performeři tančí pro sebe navzájem. Kvůli absenci původních kostýmů a hudby prakticky nelze rozeznat, která část patří ke které inscenaci, snad jen s výjimkou REEN, jehož hlavní motivy jsou výrazné a dobře zapamatovatelné (především pomalé otáčení kolem vlastní osy s jednou rukou zvednutou). Představení tak není rozkouskované, zároveň ale mizí obsah. Někdy se také oproti původním dílům lehce mění dynamika a rytmus, který udává kapela a tanečníci se jí přizpůsobují.

Nový zábavný rozměr inscenaci dodává široká věková škála tanečníků, kteří by klidně mohli vytvořit dvě samostatné generační skupiny, jako je tomu v Nederlands Dans Theater (s nímž koneckonců Kuneš dlouho spolupracoval jako interpret). Mladí tanečníci jsou bez výjimky velmi nadaní, je ale znát, že jim chybí zkušenost a výraz. Někteří z nich možná v době založení souboru teprve přemýšleli, čím budou, až vyrostou. Je na nich znát úcta ke starším kolegům a čistá radost z toho, že s nimi sdílejí jeviště. Starší generaci a původní 420PEOPLE zastupuje Zuzana Herényiová a samozřejmě Kuneš. Především Herényiová je královnou parketu, je ve skvělé formě, vystupuje sebevědomě a každý moment na scéně si stoprocentně užívá. Její duet s Kunešem najednou vyzdvihne celou show ještě o několik úrovní výš.

Kdo váhal, zda jít na valentýnské rande do divadla, na tanec nebo na koncert, na Jatkách 78 se mu dostalo od všeho trochu. Výběr z choreografií REEN, Wind-up, Mirage a Sacrebleau byl ale spíše pro fajnšmekry, kteří soubor znají a mohou si tak užít části jejich děl (mnohdy doslova) v novém světle. Z jednotlivých choreografií se kromě krokových variací ztratilo prakticky všechno. Účel komponovaného večera byl ale jiný - slavit, vzpomínat, rekapitulovat a hlavně se bavit.

Eva Orcígrová

Vystudovala divadelní vědu na FF UK, absolvovala několik seminářů taneční kritiky v Praze i v zahraničí. Věnuje se public relations a copywritingu, pracuje pro CIRQUEON a festival francouzského divadla Sněz tu žábu, spolupracuje se vzdělávací platformou culturematters. Deset let se věnovala současnému tanci na ZUŠ, je instruktorkou zumby a lektorkou pohybových kurzů pro děti v organizaci Pohyb dětem.

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?