Menu

Uhrančivý zen

Uhrančivý zen
foto: Veronika Černohous

7. srpna 1974 byl spáchán „umělecký zločin století.“ Francouzský vizionář, pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a především snílek, který by pro uskutečnění svého snu neváhal i zemřít – Philippe Petit, ilegálně přešel po ocelovém laně mezi newyorskými dvojčaty, toho času nejvyššími budovami světa. Stejně jako před téměř přesně pětačtyřiceti lety stačilo i v pražském srpnu 2019 málo, aby se na titulkách světových deníků mihla s rohovou černou páskou fotka neohroženého artisty s francouzským pasem. 350 metrů dělících pražskou Právnickou fakultu od Letenských sadů se rozhodla pokořit francouzská provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga. Vzdušnou stezku nad Vltavou překonala v pouhých 35 minutách. 

Letošní Letní Letnou, 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla, zahájila oslava průniku smyslné nedbalosti a samozřejmé soustředěnosti. Světoznámá provazochodkyně Tatiana Mosio Bongonga z francouzského souboru Cie Basinga se pár desítek minut po dešti bez jištění prošla po šestnáctimilimetrovém laně nad Vltavou. Akrobatka si během přechodu několikrát lehla, udělala na laně kotrmelec nebo se za něj zavěsila za nárty. Během svého pohybu na laně používala 4 metry dlouhou a 12 kilogramů těžkou balanční tyč. Rizikovější než 35 metrová výška jsou totiž pro akrobatku výkyvy lana způsobené větrem.

Nebeskou procházkou po důmyslné lanové konstrukci převedla přihlížející z centra Prahy na Letnou. K 32 pražským přemostěním Vltavy tak do výčtu přidala na necelou hodinu další. Vzpomínku na vzdušný most, který po dešti nasvítilo pozdní slunce, dotváří působivá živá hudba tříčlenné kapely Basinga, která artistku doprovázela.

Podmanivý hudební doprovod a vědomí, že artistka, která není jištěná, překonává zatím nejdelší vzdálenost, kterou kdy na laně šla, docílilo na necelou hodinu v centru Prahy ještě jednoho nevídaného momentu. V zenovém štronzu se v jindy rušném centru ocitly tisíce lidí, kteří umu artistky přihlíželi.

Otisk smyslné nebojácnosti chtě nechtě přihlížející prostoupil prozřením, že pokud se Tatiana prochází s 12 kilovým závažím v pětatřiceti metrech nad zemí, musí i oni, nohama na zemi, zvládnout cokoliv.

(Poznámka) Připomeňte si tento fascinující výkon a highlight letošního léta ve skvělém streamu Českého rozhlasu Vltava.

 

Veronika Černohous

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia a sociální politiku na FSS MU. Pracuje jako vedoucí oddělení komunikace a marketingu v Institutu umění – Divadelním ústavu. Prošla zpravodajskými redakcemi Českého rozhlasu, České televize a online portálu Czechdesign. Umění a kultuře se věnovala také v rámci agendy na zahraničním odboru Ministerstva kultury či v týmu Českého centra Berlín.

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?