Menu
Kateřina Korychová

Kateřina Korychová

Bakalářské studium ukončila na oboru Divadelní věda na FF UK prací Dramaturgie českého nového cirkus – Tvorba Elišky Brtnické v roce 2019. V současné době pokračuje v navazujícím magisterském studiu na katedře Divadelních a filmových studií na FF UP. Praxi získává psaním recenzí a textů pro internetový magazín Taneční aktuality, Cirqueon – centrum pro nový cirkus a Divá báze. V roce 2019 se stala součástí elévského programu Českého rozhlasu a kulturní sekce studentského radia UP AIR.

Top 3 Kateřiny Korychové z Letní Letné 2021

Letošní ročník mezinárodního festivalu Letní Letná se, po loňské „odlehčené verzi“, vrátil zpět v plné síle a s ním i každoroční největší divácké lákadlo - zahraniční soubory (spolu s celkovou atmosférou festivalového areálu, koncerty v „ďolíku“ nebo baru s originálními kelímky na pití,…). Produkce souborů Cirque La Compagnie, Compagnie 100 Issues a Cirque Le Roux jsem měla možnost vidět těsně za sebou, ve třech festivalových dnech. O to patrnější byly rozdíly v jejich zcela odlišných poetikách, energii a práci s cirkusovou disciplínou. Všechna takto pohromadě navíc lehce provokovala a vybízela k otázkám: „Jakými způsoby může cirkus pracovat s artistickými triky?“ „Na čem závisí fakt, že se nám představení líbí?“ „Kam až sahají hranice označení cirkus?

Cirkus pod taktovkou Krakonoše – Festival Cirk-UFF 2021

Po jubilejním desátém ročníku, který se ale díky koronavirové pandemii odehrál výjimečně na podzim, se letošní mezinárodní festival nového cirkusu Cirk-UFF navrátil na tradiční začátek června. Podzimní bundy tak mohly opět vystřídat sluneční brýle, studené drinky a uvolněnější letní atmosféra. Do poslední chvíle však nebylo zcela jasné, za jakých okolností (a jestli vůbec) se bude moci festival uskutečnit. Organizátoři se ovšem nenechali nepřehlednou situací odradit a zareagovali na ní velmi pohotově. Rozhodnutí akci uspořádat padlo přibližně teprve měsíc před jejím samotným konáním. Za toto odhodlání patří organizátorům velká poklona. Na celém festivalovém dění totiž nebyl tento spěch ani v nejmenším znát. Netradiční bylo jen dramaturgické složení festivalového programu. Libor Kasík, ředitel trutnovského společenského centra UFFO a zakladatel festivalu Cirk-UFF, každoročně zve do Trutnova velké zahraniční soubory z Austrálie, Francie nebo Kanady. Letošní ročník velký zahraniční soubor postrádal, nicméně ho plně zastoupili jednotlivci mezinárodních umělců (Thula Moon Martin, Murmuyo) a představitelé velmi pestré české novocirkusové scény. 

Vidět a slyšet vše, ale s dostatečným rozestupem – Festival NASTEVŘENO 2021

Kulturní centrum Moving Station nastevřelo v Plzni letní festivalovou sezónu. Možná se teď ptáte, cože to udělali? Místní publikum rozumí, mimo plzenští si místo specifického výrazu dosadí „otevřeli, pootevřeli“. Od 27.-30. května se do veřejného prostoru města Plzně vrátil festival nového divadla a performance NASTEVŘENO. Lepší zahájení festivalové sezóny bych po dlouhé koronavirové odmlce hledala těžce. Akce každoročně „pootevírá“ nejen festivalovou sezónu, léto a veřejný prostor, ale zároveň je „otevřen“ mladým začínajícím umělcům. Hlavní (offline) program se odehrával v různých částech centra Plzně a okolí Moving Station na Jižním Předměstí. Stejně nabitý byl i online program, který nabídl divákům festivalovou videotéku představení od divadelních a tanečních souborů z celého Česka. Třetí částí festivalu byly výstavy, rozmístěné převážně v okolí Moving Station.

Každý festivalový divák zná tu neodolatelnou touhu vidět a zažít všechno, což se ale většinou nezdaří. Bohužel, ani mně. V následujících odstavcích tedy nabídnu reportážní výběr toho, jak jsem si festivalový program sestavila já.

Mimjové – Boj o oči

Cirkusový soubor Losers Cirque Company se proklestil ke své vlastní domovské scéně. Boj to nebyl jednoduchý. Krom veškeré práce spojené s otevíráním a rekonstrukcí divadla, se jim do cesty připletla pandemie koronaviru. Slavnostní otevření branického divadla Bravo! muselo vedení odložit z plánovaného března na září. Představení, kterým soubor zahájil činnost, mělo v tomto kontextu hned v několika rovinách symbolický nádech. Stala se jím premiéra inscenace Mimjové, která je mimo jiné o trpělivosti, pokoře, boji a spojenectví.

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?