Menu

I am counting my unborned children.

I am counting my unborned children.
foto: Vojtěch Brtnický

Na scéně, jejíž dominantou je čtvercové mini jeviště, stojí cihlová věž. Věž, která může být symbolem síly a pevnosti, a již postupně do výšky staví žena, o níž nic nevím. Cécile Da Costa je zpěvačka, herečka, tanečnice a performenka, spolupracující se Spitfire Company, Farmou v jeskyni, Cirqueonem a mnoha dalšími. 

Inscenace Narrator/Vypravěč je druhem vyprávění, pohybově-divadelním experimentem, inspirovaná knihou Atíka Rahímího Kámen trpělivosti o ženě, která po dlouhé době mlčení začala mluvit o svém životě, bolestech, tajemstvích a věcech, jež po celou tu dobu schovávala ve svém nitru před manželem v komatu. Kniha byla pro tvůrce pouze prvním impulzem či vodítkem k tomu, aby performerka vypověděla svůj vlastní příběh. To, co se k diváku dostane nezáleží mimo jiné na tom, zdali ovládá angličtinu nebo francouzštinu, ale spíše na tom, do jaké míry se Cécile rozhodne otevřít, svěřit se, a také na tom kolik z jejího neverbálního jednání dojde před pomyslnou rampu.

Celek, na němž se podíleli Petr Boháč a Miřenka Čechová, funguje na spolupráci pohybové a hudební složky, jež je na místě zprostředkována skrze multi-instrumentálního hudebníka (Honza Šikl) doprovázejícího velmi citlivě její akci. Do pohybu, jímž se vyjadřuje, vkládá veškerou svou energii a s délkou jejího čekání na možnost vyjádřit se, roste i síla a nasazení, s nímž proud informace vypouští ven. Z jejího líbezného zpěvu se stává nepříjemný skřek a z tance zmítání těla někde mezi pískem, cihlami, vodou, kamením či prázdnem, jež v inscenaci reálně využívá jako materiál a součást scénografie.

Přiznávám, že se ve svých vlastních myšlenkách nad jejím vystoupením neustále pohybuju hluboko ve vlnách abstrakce a proudí ve mně pocity jako je strach, bolest, tíha, extrémní tělové i hlasové vypětí. Přichází však i uvolnění, ticho, klid či „andělský“ zpěv sopránu. Více než racionálně přemýšlet se v tomto případě možná vyplatí nechat sebou pouze proudit pocity. Cécile Da Costa sděluje nejen srze pohyb svůj příběh a diváky tak může ponoukat k tomu, aby se o svých pocitech a prožitcích nebáli mluvit dřív, než bude pozdě. Nutno podotknout, že taková interpretace je pouze mou subjektivní projekcí mých vlastních zážitků a kdo ví, co jí ve skutečnosti chtěla říct. S jistotou mohu říct, že opravdu nevím.


Spitfire Company – Vypravěč.
režie, scénografie: Petr Boháč
choreografie, interpretace: Cécile Da Costa
dramaturgická spolupráce: Marc Olivé
kostýmní výtvarník: Petra Vlachynská
light design: Jiří Šmirk
hudba: Honza Šikl, David Kollar
Premiéra 29. března 2016. Psáno z reprízy na festivalu Tanec Praha 17. června 2017.

Last modified onstředa, 25 April 2018 08:10
Veronika Hrabalová

Absolvovala divadelní vědu na Filozofické fakultě MUNI. Léta byla členkou divadla BLIC a později Kočovné filosofické divadelní společnosti. Aktivně se účastní divadelních, pohybových a tanečních festivalů (OST-RA-VAR, Teatrum Kuks, Korespondance, Tanec Praha, Bazaar aj.). Prošla seminářem bolywoodského a indického tance Venduly Uhýrkové, pohybovým seminářem Martina Packa, Taneční dílnou Michala Záhory, workshopem Moje tělo s Martinem Talagou a jeho projektem SOMA a neustále se snaží zdokonalovat na contemporary dance classes Dagmar Voudouragkaki.

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?