TZ

 

Menu

TANEČNÍ SNĚNÍ O SNĚHU

Taky vám chybí sníh? V minutovém filmu slovinské tanečnice a choreografky Zaly Pezdir je ho spousta. Zabořte se alespoň očima do závěje a chvíli – jenom minutku – sněte o bílé chladivé peřině.

 

VIDEO TÝDNE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Film s názvem Zima přihlásila do soutěže One minute dance film, kterou už pátým rokem organizuje festival tanečních filmů Cinedans s festivalem Duch Days.  

Autorka filmu Zala Pezdir, kterou jsme díky nedostatku sněhu objevili, absolvovala baletní gymnázium v Mariboru, poté vystudovala etnologii a kulturní antropologii na univerzitě v Lublani a pedagogiku baletu a moderního tance ve švédské Uppsale. Její široké zájmy oscilují od teoretického výzkumu a publikační činnosti – se věnovala senař. tématu maskulinity v tanci, přes koučink pro Slovinský národní balet, až po streetové taneční projekty.

Snímek, který vám tedy nezabere mnoho času, připomínáme i proto, že se filmová přehlídka Cinedans kvapem blíží a letos bude mít konečně na programu i českého zástupce. Ve famózní budově holandského filmového institutu EYE se bude promítat i český osmiminutový dance fashion film Hamletophélia Jakuba Jahna. 

 

Jana Návratová

Taneční publicistka. Absolvovala Katedru divadelní a filmové vědy FFUK. Od 1989 pracuje v Divadelním ústavu (dnes Institutu umění – Divadelním ústavu), kde v roce 2006 založila Taneční sekci, která se věnuje komplexní odborné podpoře tanečního umění.  V letech 1993 – 2005 vyučovala dějiny tance na Konzervatoři Duncan centre. Je editorkou a spoluautorkou odborné monografie Tanec v České republice (2010) a řady studií publikovaných v českých i zahraničních sbornících. V letech 2005 - 2013 byla šéfredaktorkou odborné revue Taneční zóna a pravidelně publikuje v českých médiích. Založila Festival tanečních filmů. Je lektorkou power jógy.

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?