TZ

 

Menu

Piana na ulici

Piana na ulici

Tentokrát máme to potěšení sdílet v rubrice video týdne radost z vydařené akce Tango na hlaváku. Podrobnosti a fotografie, které zachytily milongovou atmosféru, která prostoupila uspěchaný nevlídný prostor haly Wilsonova nádraží, najdete na facebooku jako samostatnou událost .

 

VIDEO TÝDNE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

My jsme oslovily   organizátorku – tanečnici a lektorku tanga Radku Sulcovou z o.s Caminito, která se tangem dlouhodobě profesionálně zabývá. Jeslti vás zajímá tango víc, vstupte do jeho světa přes webové stránky www.caminito.cz. A teď už slíbených pár slov o tangu ve veřejném prostoru. 

Jak se objevilo tango na Hlavním nádraží v Praze?

S nápadem za mnou přišel Ondřej Kobza, autor piánového projektu, a zeptal se, co bych řekla tomu, že by se na „hlaváku“ u piana tančilo a tango. V létě občas nějaké pouliční tančení proběhne… ale na hlaváku? Byla to zkrátka hozená rukavice... Obvolala jsem muzikanty a dýdžeje, vybral se termín, kdy jsme všichni měli čas a kdy není ani jiná pravidelná milonga. A pak už stačilo vyvěsit událost na facebook. Během pár dnů bylo jasné, že to bude parádní akce!

Kdo byli protagonisté tohoto tanečního eventu?

Jednak účinkovala kapela Sin Rumbo, která hraje tangové písně k tanci. Bohužel nehráli moc dlouho, protože piano bylo o půl tónu podladěné, ale poprali se s tím statečně. A druhým hostem byl Juan Carlos Vivas a na bandoneon ho doprovázel Marek Štefan. Vše bylo spontánní, dobrovolné, a tedy bez příslibu honoráře. Ale lidi dali něco do klobouku,

A tanečníci?

Přišlo asi 150 až 200 lidi – tangueros napříč celou tangovou komunitou a odhadem další desítky přihlížejících, jejichž počet se měnil, podle toho, jak lidé přicházeli a odcházeli... Reakce byly nadšené, lidé prostě přestali spěchat a ptali se, co se to děje, jestli jsme nespadli z jiné planety. Atmosféra byla báječná, euforická – naprostá slavnost.

A co pořádkové služby?

Policajty jsme za celou dobu neviděli. Ani nebyl důvod. Těch pár mírumilovných bezdomovců co se objevilo, brzo pochopilo, že bude lepší krásnou akci nenarušovat. Osobní věci jsme měli uprostřed a okolo se tančilo, takže pokud vím, nikomu se nic neztratilo. 

Jana Návratová

Taneční publicistka. Absolvovala Katedru divadelní a filmové vědy FFUK. Od 1989 pracuje v Divadelním ústavu (dnes Institutu umění – Divadelním ústavu), kde v roce 2006 založila Taneční sekci, která se věnuje komplexní odborné podpoře tanečního umění.  V letech 1993 – 2005 vyučovala dějiny tance na Konzervatoři Duncan centre. Je editorkou a spoluautorkou odborné monografie Tanec v České republice (2010) a řady studií publikovaných v českých i zahraničních sbornících. V letech 2005 - 2013 byla šéfredaktorkou odborné revue Taneční zóna a pravidelně publikuje v českých médiích. Založila Festival tanečních filmů. Je lektorkou power jógy.

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?