TZ

 

Menu

Flamenko mnoha tváří

Flamenko mnoha tváří
foto: Jean Louis Fernandez

Video tohoto týdne věnujeme Israelu Galvánovi. V drážďanském Hellerau právě probíhá přehlídka děl tohoto španělského tanečníka a choreografa, který ve světě flamenka platí za neúnavného inovátora a avantgardistu. Jeho taneční slovník je tak neuvěřitelně osobitý, že v podstatě vytvořil vlastní flamenkový styl. Komorní představení SOLO ve čtyřiceti minutách vystihuje esenci Galvánova tanečního výrazu, flamenko puro.

Inscenace LO REAL, kterou Hellerau uvede ve čtvrtek 17. 9., vzbudila v loňském roce ve Španělsku velkou pozornost a Israel Galván za ni získal nejprestižnější španělskou divadelní cenu Premios Max, a to hned ve třech kategoriích – nejlepší tanečník, nejlepší choreograf a nejlepší taneční dílo. Jde o scénickou koláž, která se tematicky dotýká holocaustu Romů a skutečné události, kdy byli v období let 1940 až 1944 deportovaní Romové využíváni jako kompars pro film Leni Riefenstahl a následně vráceni do koncentračních táborů.

A pak je tu TOROBAKA, společný projekt Israela Galvána a britského tanečníka a choreografa bengálského původu, Akrama Khana. Název inscenace se skládá ze dvou slov – toro – španělsky býk a vaca – kráva, uctívaná v Indii jako posvátné zvíře. Obě persony současného tance se zde setkávají ve společném duetu, tanečním dialogu mezi dvěma zásadně odlišnými kulturami, ačkoli oba tance, španělské flamenko i indický kathak, mají společné kořeny a dodnes nesou řadu společných prvků.

Na poslední jmenovanou inscenaci, která bude uvedena v sobotu 19. září, si můžete zakoupit vstupenku v divadle Archa, které vás do Drážďan zároveň odveze autobusem. Všechna tři představení jsou uvedena v rámci festivalu RomAmoR, který vzdává poctu romské kultuře. 

 

 

Olga Fraitová

V redakci Taneční zóny působí od roku 2007 na pozici marketing manager. Absolventka Filozofické fakulty v Praze, obor francouzština, čeština a překladatelství, tlumočnictví - angličtina. Kromě překladatelské činnosti spolupracuje či spolupracovala s mezinárodními festivaly (Prague Writers´s Festival a Tanec Praha) jako koordinátorka a produkční. Lektorka flamenka, která ale ráda zkouší všechny taneční styly.

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?