Menu

Když architekturu tančí žena

Když architekturu tančí žena
Matéria em Avesso (foto: Moonway Films)

Když se umělecké oblasti tvůrčím způsobem prostupují, vznikají ojedinělé tvary. Mladému režisérovi Henrique Pinovi se to podařilo ve filmu Matéria em Avesso, který představuje práci portugalského architekta Airese Mateuse. Vytvořil neobyčejnou filmovou poezii o architektuře, kterou zosobňuje tančící žena. Hlavní roli tu pak hrají prostor, pohyb, člověk a příroda. Film z roku 2017 bude uveden v rámci festivalu Film a architektura ve velkém sále Světozoru 1. 10. ve 20.30.

Aires Mateus tvoří se svým bratrem Manuelem v Portugalsku velkolepé projekty již přes třicet let. Bílé mohutné zdi jeho budov charakterizuje minimalismus a čistota. Hraje si s kontrastem prázdných a plných prostorů, s novými tvary, s gravitací. Ve filmu se objevuje v zamyšleném gestu. Filosofuje na témata prostoru, světla a pohybu. Film tyto motivy dále rozpracovává pohybem kamery. Procházíme s ní budovy, které někdy vidíme v úrovni chodidel u země či v širokoúhlém obrazu. Vidíme výhled na krajinu z letícího dronu a budovy si užijeme také prostřednictvím tance ženy v podání výrazné portugalské tanečnice Teresy Alves da Silva. Ta byla členkou Contemporary Dance Academy v Setúbalu a primabalerínou v CeDeCe, Ballet Gulbenkian a Atterbaletto Company. Spolupracovala s Matsem Ekem, Jiřím Kyliánem, Ohadem Naharinem, Mauro Bigonzettim a dalšími věhlasnými choreografy včetně Jana Kodeta.

Pohyb je tu poetickým obrazem. Je zenově klidný, jakoby se v souzvuku s přírodou i architekturou odehrával v bezčasí. V jednom obrazu stojí tanečnice v bílých šatech a dívá se do rozlehlé krajiny. Slunce září na modré obloze. Za chvíli se zas v černých šatech pohybuje mezi mohutnými stěnami. Její prsty v detailu přejíždí po povrchu jeskyně u moře a v další moment krouží její paže po stěně velkolepého sídla. Oblečená v šatech kráčí do oceánu, pluje jako mořská víla, aby za chvíli její chodidla běžela po mramorových schodech. Dílo přírody a dílo člověka se prolíná. Mezi nimi musí být symbiosa a sama tanečnice mezi nimi tvoří rovnítko. Meditativní ráz filmu podporuje i poklidná hudba (NOISERV) plná zvuků klavíru.

VIDEO ZDE:

Markéta Faustová

Redaktorka webu a časopisu Taneční zóna. Absolvovala divadelní vědu na Univerzitě Karlově. K tanci má blízko nejen teoreticky – intenzivně navštěvuje různé tanečník kurzy a workshopy a také působila jako manažerka s Vertedance Company. Pracuje jako PR manažerka kulturních projektů v agentuře 2media.cz. Vede hodiny flow jógy. 

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?