TZ

 

Menu

SVĚT TANCE 2014

SVĚT TANCE 2014

Abychom se měli v dynamickém roce 2014  na co těšit, nahlédli jsme zvědavě do plánů několika významných zahraničních subjektů.

Přinášíme několik tipů na premiéry či události, které se letos uskuteční a které bychom si (v ideálním případě) neměli nechat ujít. Kdy se vám nepodaří objet celý taneční svět, nevadí, sledujte naše stránky – budeme se snažit „být v obraze“. 

Akram Khan & Israel Galván

Akram Khan a Israel Galván – pro diváky zcela nové spojení. První spolupráce. Plno napětí, plno očekávání. Na první pohled dva zcela odlišné světy, britsko-bangladéšský tanečník Akram Khan na jedné straně, Israel Galván – temperamentní mistr španělského flamenka na straně druhé. Mezi indickým tancem kathak a španělským flamenkem by málokdo hledal společné rysy. Přesto jsou si oba tanečníci v něčem velmi podobní: přímá interakce s hudebníky, oblé pohyby paží, rytmika nohou, inspirace tradicí. 

V jejich setkání je touha učit se od sebe navzájem.

Světová premiéra: 2. června 2014, MC2, Grenoble, Francie
Španělsko: 27. června 2014, Teatros del Canal, Madrid
Anglie: podzim 2014, Sadler`s Wells, Londýn
Umělecký šéf/ choreograf/ tanečník: Akram Khan, Israel Galván
Světelný design: Michael Hulls
Kostýmy: Kimi Nakano
Produkce: Fabiana Piccioli

 

Talk to the demon- Ultima Vez, Wim Wandekeybus
Tvorba Wima Vandekeybuse je známá jako taneční divadlo plné emocí, výbušnosti, vnitřních konfliktů a síly. Ve svém novém projektu se bude zabývat atypickou silou – silou nevinnosti a ticha. Vandekeybus pracoval již s nejrůznějšími formami zvuku. Nyní, během tvorby Talk to the demon, chce zjistit, jak silné ticho může být. Kde jsou hranice ticha? Co může fungovat v tichu, bez jediného tónu fungovat, a co ne? 

Na projektu pracuje Vandekeybus se šesti umělci a dítětem. Další z otázek, kterou si pokládá je, jak veřejnost a média manipulují s dětskými emocemi a myšlenkami. Říká: „ Pokud je dětská nevinnost napadena, jsme všichni napadeni.“

Předpremiéra: 4. dubna 2014, Praha
Světová premiéra: 6. května 2014, Antverpy

 


Cinedans – dance on screen festival
V tomto roce se uskuteční 11. ročník úspěšného nizozemského festivalu Cinedans, jehož hlavním záměrem je propojit dvě média – tanec a kinematografii. Jejich spojením vznikají taneční filmy, kterých během festivalu máme šanci zhlédnout nespočet. Mimo jiné jsou v rámci festivalu pořádány diskuze, workshopy a lekce pro veřejnost.
Tento rok navíc Cinedans ve spolupráci s filmařem Peterem Delpeutem vyzývá všechny festivalové nadšence k vytvoření vlastní choreografie – jednoduché, avšak krásné pohyby izolované od okolního světa – to je klíčem pro vytvoření vašeho videa! Svůj výtvor máte možnost přidat na blog: foundchoreography.blogspot.com. Právě z těchto příspěvků Peter Delpeut vybere ty nejzajímavější, které budou později prezentovány v rámci festivalu.
Ještě připomeňme, že se v letošní soutěži poprvé objeví i český dance for camera – film Jakuba Jahna: Hamletophélia. Budeme držet palce!
12. - 16. Března 2014, EYE, Amsterdam

 

Batsheva dance company
Izraelská taneční skupina letos oslaví své 50. výročí. Skupinu založila Baroness Batsheva de Rothschild v roce 1964. Uměleckou šéfkou souboru, který hraje dodnes v Izraeli klíčovou roli, byla slavná Martha Graham. Pod vedením nynějšího uměleckého šéfa Ohada Naharina, který se postavil do čela skupiny v roce 1992, pracuje v současnosti 34 tanečníků. V roce 2012 začal vznikat rozsáhlý archiv skupiny, obsahující dokumenty, fotky, videa, pozvánky a zkušební plány. Všechny materiály jsou uloženy ve speciální kolekci v knihovně v Tel Avivu. Cílem je vytvořit detailní historii skupiny v hebrejštině a angličtině. Celý archiv by měl být dokončen k jubileu skupiny, v létě 2014.

Pina Bausch - Tanztheater Wuppertal
Pro tento rok, po velkém 40. výročí Tanztheater Wuppertal, je se chystá premiéra dlouho očekávaného filmu Ahnen ahnen. Film je atypický tím, že nemá žádný scénář. Jedná se o dílo vznikající za běhu, ze záznamů zkoušek představení Ahnen. Natočený materiál ležel 25 let v archivu. Letos se konečně promění v dokument , který umožní nahlédnout do jedinečné tvorby Piny Bausch a jejích spolupracovníků.

Světová premiéra: 18. ledna, Opernhaus, Wuppertal

 

Cloud Gate
Šťastně začal rok 2014 skupině Cloud gate, jedné z nejstěžejnějších tanečních skupin Asie. Chicagská charitativní organizace Alphawood Foundation obdarovala skupinu v čele s Lin Hwai- minem 5 miliony dolarů. Peníze budou mimo jiné využity na opravu studia, kostýmů a archivu, které byly zničeny během požáru v roce 2008. Hlavním úkolem však bude vybudovat nový prostorný komplex s nejmodernějším vybavením. Slavnostní otevření nového komplexu Cloud gate je plánováno na jaro 2015.

 

JR- New York City Ballet
Francouzský fotograf JR bude zpestřením nového roku v newyorském baletu. Umělec byl vedením baletu vyzván k vytvoření instalace s tanečníky New York City Ballet pro jejich projekt Art Series 2014. Výslednému dílu jsou vyhrazeny tři speciální večery NYCB Art Series, kde si navíc každý divák odnese malý útržek jeho práce vytvořený speciálně pro tuto příležitost.

http://www.nycballet.com/artseries/

Večery proběhnou 23. ledna, 7., 13. února v New York City Ballet

 


Eastman, Yabin & Her friends
Sidi Larbi Cherkaoui a Yabin Wang není pro diváky novým spojením. Antverpský tanečník s pekingskou umělkyní již několikrát spolupracoval, vždy ale spíše v komornějším formátu duetu. Nyní se rozhodli sdílet podium s více tanečníky v projektu Genesis. Sidi Larbi Cherkaoui přizval tři umělce, tanečníky ze skupiny Eastman a Yabin Wang zazářila společně se třemi členy pekingského souboru Yabin & Her friends. Oba umělci říkají: Nemusíme mluvit stejnou řečí, abychom mohli tvořit a dohromady vzkvétat, stačí mít stejný cíl a komunikovat spolu jasně a upřímně. Tímto dokázali oba umělci najít cestu k uspokojení jak diváku v Číně, tak v Belgii.

Premiéra: 14. listopadu 2013, National Centre for Performing Art, Peking
Evropská premiéra: 11. ledna 2014, Desingel, Antverpy 

Jana Návratová

Taneční publicistka. Absolvovala Katedru divadelní a filmové vědy FFUK. Od 1989 pracuje v Divadelním ústavu (dnes Institutu umění – Divadelním ústavu), kde v roce 2006 založila Taneční sekci, která se věnuje komplexní odborné podpoře tanečního umění.  V letech 1993 – 2005 vyučovala dějiny tance na Konzervatoři Duncan centre. Je editorkou a spoluautorkou odborné monografie Tanec v České republice (2010) a řady studií publikovaných v českých i zahraničních sbornících. V letech 2005 - 2013 byla šéfredaktorkou odborné revue Taneční zóna a pravidelně publikuje v českých médiích. Založila Festival tanečních filmů. Je lektorkou power jógy.

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?