TZ

 

Menu

NA LONDÝNSKÝ FESTIVAL MIMŮ SE VRÁTILA ČESKÁ KREV

NA LONDÝNSKÝ FESTIVAL MIMŮ SE VRÁTILA ČESKÁ KREV

Londýnský mezinárodní festival pantomimy (London International Mime Festival) se chýlí ke konci. Účinkování českého souboru Spitfire Company, jemuž zde byly vyhrazeny čtyři večery, je završeno.

Jedna z nejstarších a zároveň nejvlivnějších přehlídek současného vizuálního divadla na světě zařadí každoročně do svého programu čtrnáct inscenací. Organizátoři vybírají z oblasti pohybového divadla, nového cirkusu a loutkoherectví práce vyznačujícící se podle jejich názoru nejinovativnějšími postupy. Tradičně je silně zastoupena Velká Británie a Francie. Se Spitfire Company se po třiadvacetileté odmlce (naposledy zde vystoupil Bolek Polívka v roce 1990) vrátila česká krev. Právě tanec tvoří letos podle slov dramaturgyně festivalu Helen Lannaghan hlavní programovou náplň.


Ceny ověnčená inscenace One Step Before the Fall upoutala pozornost pořadatelů LIMF vloni na Fringe festivalu v Edinburgu. Díky němu se Markéta Vacovská objevila na přebalu programové brožury Mime Festivalu. Pozitivní přijetí prohloubily i předběžné ohlasy v britském tisku (deník Metro označil účinkování Spitfire Company za zlatý hřeb celé přehlídky).

Oproti Edinburgu se tentokrát v boxerském ringu „utkala“ s anglickým publikem Veronika Kotlíková z Vertedance, která od prosince nahrazuje těhotnou Vacovskou. Nejen nové obsazení proměnilo ráz představení. Komorní scéna v edinburském divadle ZOO je opatřena příkře vystupňovaným hledištěm. Kompaktní prostor dodává vystoupení na dramatičnosti. Rozlehlé auditorium Purcell Room v londýnském Southbank Centre oproti tomu pojme 365 diváků a neumožňuje stejnou míru koncentrace na taneční platformu zbudovanou uprostřed širokého jeviště. Představení tím bohužel tratila na náboji, který je vlastním tématem této performance.

Veronika Kotlíková působila krotším a křehčím dojmem, než jaký předvedla Markéta Vacovská v Edinburgu. Její vystoupení tak daleko více promlouvalo o specificky ženské (použiji-li genderový stereotyp) zkušenosti zápasu s extrémní fyzickou zátěží. Sama označila sobotní vystoupení za své dosud nejlepší. I když se s rolí teprve sžívá, její citlivé propojení se zvukovou stopou Lenky Dusilové bylo potěšení zakoušet.

Mime Festival každoročně hostí vedle nové generace umělců etablovaná jména (mezi ně letos patří Philippe Genty nebo Aurélien Bory). Markéta Vacovská, přítomná v obecenstvu, byla spokojená, že Ones Step Before the Fall naplnil sál a přiznala, že pro soubor je úspěchem samotná účast na prestižní přehlídce. Z ní si také odváží pozvání do Číny, které se má uskutečnit napřesrok.

Více o festivalu na http://www.mimelondon.com/2013/downloads2013.html.

Šárka Švábová, 28. 1. 2014  

Šárka Švábová

Nezávislá publicistka, absolventka Divadelní vědy FF UK. Během dvouletého (2010 – 2012) pobytu v Londýně se její odborný zájem vyprofiloval směrem k pohybovému divadlu. Publikuje v českých médiích – český rozhlas Vltava, Divadelní noviny, Reflex aj.  Pendluje mezi Prahou a Londýnem odkud posílá na naše stránky odborné postřehy a informace. 

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?